V americkém státě Georgia byl v noci na dnešek popraven smrtící injekcí Troy Davis, jehož vina údajně nebyla podle mnohých lidí jednoznačně prokázána. Připravovaná poprava vyvolala vlnu odporu ve Spojených státech i v Evropě. V místě popravy se podle agentury AP sešlo na 700 jeho přívrženců.

Věznice v Jacksonu upřesnila, že vězen Davis byl popraven ve středu 23:08 místního času (05:08 SELČ). Poprava se měla původně konat v 01:00 SELČ, ale byla odložena do rozhodnutí federálního Nejvyššího soudu USA, ke kterému se na poslední chvíli obrátili advokáti odsouzeného. Soud po čtyřech hodinách žádost o zastavení popravy zamítl.

Také nižší soudy a úřady předchozí žádosti o zrušení popravy vždy zamítly. Bílý dům krátce před plánovaným časem popravy sdělil, že prezident Barack Obama, kterého odpůrci popravy také požádali o pomoc, nehodlá zasahovat.

Davis i těsně před výkonem hrdelního trestu podle očitých svědků opakoval, že je nevinný, že v době činu neměl v ruce žádnou zbraň. "Nechť bůh žehná těm, kteří se chystají mi vzít život," řekl prý odsouzený jednačtyřicetiletý muž. V cele smrti Davis odmítl poslední pokrm a prohlásil, že hodiny před popravou chce strávit s přáteli, stoupenci a rodinou.

Davis byl v roce 1991 odsouzen za vraždu policisty spáchanou o dva roky dříve. Sedm z devíti svědků však podle amerických médií od té doby buď zcela odvolalo, nebo významně změnilo své výpovědi. Některé z nich prý tehdy policie zastrašovala, navíc se nikdy nepodařilo najít vražednou zbraň a Davise s činem nespojují žádné stopy DNA.

K přezkoumání rozsudku již dříve vyzval americkou justici nositel Nobelovy ceny za mír Desmond Tutu, papež Benedikt XVI., bývalý americký prezident James Carter a skupina padesáti amerických kongresmanů. Minulý týden na Davisovu podporu v ulicích některých amerických měst pochodovaly tisíce lidí.

Proč byl popravenTroy Davis?

Mezinárodní organizace Amnesty Interantional v úterý uvedla, že pokud se poprava uskuteční, bude to "obrovské zhoršení v dodržování lidských práv v USA".

Ve středu se k protestu proti chystané popravě připojil i generální tajemník Rady Evropy Thornbjörn Jagland. "Důvodem není jen náš nesouhlas s trestem smrti, ale především přetrvávající vážné pochyby o oprávněnosti daného rozsudku," uvedl.

Proč byl popravenTroy Davis?