Nejvyšší soud Spojených států odvolal popravu muže odsouzeného za dvojnásobnou vraždu jen několik hodin před vykonáním rozsudku. Zpochybnil totiž spravedlnost procesu - mohl mít rasový podtext.

Duane Buck před šestnácti lety v Houstonu zastřelil svou bývalou přítelkyni a jednoho muže, za což mu byl vyměřen trest smrti. Obhájci odsouzeného černocha jeho vinnu nepopírají, tvrdí ale, že porotu při rozhodování ovlivnila výpověď povolaného psychologa.

Odborník v soudní síni uvedl, že černoši jsou k páchání zločinů náchylnější než jiné rasy.

Právníci požadující nové rozhodnutí o výši trestu tak nejvyšší americký soud přiměli zarazit chystanou popravu. Nyní se bude žádost podrobně zkoumat, píše agentura Reuters. Pokud ale nakonec dojde ke stejnému závěru, texaská vláda stanoví termín popravy nový.

Sám Buck na informace reagoval slovy: "Chvalte Hospodina, Bůh je hoden chvály. Boží milosrdenství vítězí nad rozsudkem. Cítím se dobře." Informoval Jason Clark z texaského ministerstva spravedlnosti.

Obhájci odsouzeného žádali o pomoc také guvernéra Texasu Ricka Perryho, jednoho z republikánských kandidátů na amerického prezidenta. Ten ale nic neudělal, píšeagentura AP.

Guvernér Perry za popravami stojí

Za jeho jedenáctileté působení v čele státu bylo provedeno 235 poprav, zdaleka nejvíc ve srovnání s dalšími státy USA. Jak ale Perry prohlásil, kvůli žádné z těchto smrtí necítí výčitky svědomí. Mezi odsouzenými přitom byli duševně nemocní, mladiství a téměř jistě i nevinní, podotýká Guardian. Popravena byla i jedna žena.

Odvolaná poprava by v Texasu, který ze všech amerických států vykonává trest smrti nejčastěji, byla letos již jedenáctá. Za minulý rok justice nechala popravit 17 trestanců. V místních věznicích čeká na popravu stále přes 300 odsouzených.