Írán propustil dva Američany, které původně poslal za špionáž na osm let do vězení. Po zaplacení půl milionu dolarů (devět milionů korun) za každého opustili Shane Bauer a Josh Fattal krátce před 18:00 místního času (16:00 SELČ) věznici Evin v Teheránu.
Podle íránské státní agentury IRNA hned poté odletěli do Ománu, což ale popřel obhájce obou mužů. Agentuře Reuters řekl, že Američané stále čekají na odlet na teheránském mezinárodním letišti Mehrabád.
Po více než dvou letech v íránském vězení vyšli Američané na svobodu den před čtvrtečním projevem íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda ve Valném shromáždění OSN v New Yorku.
V teheránské věznici převzali dvojici propuštěných jejich obhájce Masúd Šafíaí a ománští představitelé. Před budovou trestnice čekali zástupci švýcarského velvyslanectví, které zastupuje v Íránu americké zájmy. Írán a USA přerušily diplomatické vztahy v roce 1980.
V autě ománských zprostředkovatelů a doprovodu diplomatů byli Američané dopraveni na mezinárodní letiště v Teheránu. Odtud podle agentury IRNA vzápětí odletěli linkou mířící do ománské metropole Maskatu. Obhájce Šafíaí to ale agentuře Reuters popřel. "Ještě nejsou pryč z Íránu. Stále čekáme na letišti na jejich odlet."
Propuštění pár minut před projevem Obamy
Propuštění dvojice Američanů bylo oznámeno jen pár minut před tím, než v rozpravě na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku promluvil americký prezident Barack Obama, napsala agentura Reuters. Dodala, že žádný přímý důkaz toho, že by Írán osvobození Amaričanů načasoval tak, aby zastínil Obamův projev, sice neexistuje, v minulosti ale Írán už předvedl mezinárodní politické "divadlo".
Svůj nejparádnější "kousek" tohoto druhu Teherán podle Reuters zinscenoval v lednu 1981, kdy jen pár okamžiků po prezidentské inauguraci Ronalda Reagana osvobodil 52 amerických rukojmích, držených 444 dnů v zajetí na bývalé americké ambasádě, obsazené bojovníky podporujícími islámskou revoluci v Íránu.
Načasování bylo vnímáno jako způsob jak ztrapnit Reaganova předchůdce Jamese Cartera za jeho podporu bývalému íránskému monarchovi.
Írán propustil americkou horolezkyni obviněnou ze špionáže. Na kauci 10 milionů korun - čtěte ZDE
Írán po dvou letech odsoudil americké turisty za špionáž. Ve vězení zůstanou 6 let - čtěte ZDE
Bauer a Fattal byli spolu s Američankou Sarah Shourdovou zatčeni v červenci 2009 na hranici s Irákem, protože údajně nelegálně přešli do Íránu. Všichni tvrdili, že o tom nevěděli, jelikož hranice není dobře značená. Pak je Teherán obvinil ze špionáže. Shourdovou ještě před procesem Íránci loni ze zdravotních důvodů propustili na kauci půl milionu dolarů. I v jejím případě byl prostředníkem dohody Omán.
Bauer a Fattal ale souzeni byli a v srpnu dostali za špionáž a nelegální přechod do Íránu po osmi letech vězení. Později Írán oznámil, že by mohli být propuštěni, zaplatí-li každý 500 tisíc dolarů.
Prezident Mahmúd Ahmadínežád nedávno řekl, že Američané budou na svobodě do několika dní. Zástupci justice ale zprávu popírali, pak oznámili, že se čeká na to, až se jeden z advokátů, který musí dohodu o výplatě peněz podepsat, vrátí z dovolené.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist