Generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amano v pondělí řekl, že některé aspekty íránského jaderného programu by mohly být napojené na program zbrojní a kritizoval i neochotu spolupracovat. A pouhý den poté na jeho slova reagoval sám íránský prezident.
Podle Mahmúda Ahmadínežáda šéf MAAE svým prohlášením celou organizaci diskreditoval. Podotkl také, že velmoci nemohou Íránu nabídnout nic, co by ho donutilo přestat obohacovat uran, vzkázal v Teheránu.
Ahmadínežád zároveň obvinil Spojené státy, že chtějí uskutečnit sabotážní akce v jaderných zařízeních v Pákistánu, aby oslabily jeho vládu i obyvatelstvo natolik, že by pak mohly zemi obsadit. USA podle něho použijí "Radu bezpečnosti OSN i další mezinárodní organizace", aby svou přítomnost ospravedlnily.
Pákistán, který má s Íránem úzké vztahy, je jediná muslimská země vlastnící jadernou bombu. Spojené státy ale v posledních měsících zvýšily aktivitu v boji proti islamistickým skupinám napojeným na teroristickou síť Al-Káida, která působí také v Pákistánu.
Do spuštění první íránské jaderné elektrárny zbývají týdny. Pomohli Rusové - čtěte ZDE
Hrozba z KLDR a Íránu: Státy zla si tajně vyměňují raketové technologie - čtěte ZDE
Ahmadínežád odsoudil také "vměšování" Spojených států a jejich spojenců v Sýrii, která je hlavním spojencem Íránu v regionu. Sýrie je prý schopna vyřešit si svůj problém sama. "Odsuzujeme vměšování Spojených států a jejich spojenců," prohlásil prezident s tím, že jakmile USA dosáhnou svého cíle, obrátí se proti spojencům.
Aačkoliv obvinil Spojené státy z vměšování, sám hodlá navrhnout plán pro vyřešení situace v Bahrajnu. Tamní sunnitský panovník by se měl podle něho "radit s lidem. Není přijatelné, aby měl neomezenou moc. Lidé by měli mít právo hlasovat svobodně."
Izrael je "rakovinný nádor", zoopakoval tradičně
Neopomněl se vyjádřit rovněž k palestinské otázce. "Palestinská vláda by měla obsadit celé území (historické) Palestiny a palestinští uprchlíci by se měli vrátit na své území." Zopakoval své oblíbené, totiž že Izrael je "rakovinný nádor", jenž by měl být z oblasti odstraněn. Teherán odmítá jakýkoliv mír a dělení území mezi Izrael a Palestince.
Na kritiku reagoval už i americký prezident Barack Obama. Po setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Bílém domě Íránu kvůli jadernému programu a neochotě spolupracovat pohrozil dalšími sankcemi. Další kroky ale budou záviset prý na MAAE.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist