Střelci na motorce zabili íránského jaderného fyzika před jeho domem v Teheránu. Podle informací íránských médií se jednalo o pětatřicetiletého profesora Dárjúše Rezájího zapojeného do íránského jaderného programu.

Případ je velmi podobný vraždám jiných jaderných fyziků v minulých letech, které pak íránská vláda přisuzuje Spojeným státům nebo Izraeli.

Obě země obviňují Teherán z vývoje jaderných zbraní pod zástěrkou jejího civilního programu atomové energie. Írán obvinění odmítá a tvrdí, že jeho program je určen výlučné pro mírové účely.

Dva útočníci se přiblížili k Rezájího autu, když přijížděl ke svému domu v severovýchodním Teheránu se svojí manželkou a dcerou, informoval server asriran.com. Vypálili celkem pětkrát, načež uprchli. Rezájí byl zasažen na krku a ruce, vědcova žena byla zraněna a převezena do nemocnice.

Írán pokračuje v obohacování uranu

Jak konstatuje agentura AP, i přes sankce OSN Írán pokračuje v práci na obohacování uranu, tedy hlavní části svého jaderného programu, která způsobuje obavy západu, neboť uran může být využít jednak pro palivo do reaktorů, ale i jako materiál pro jaderné hlavice.

Práce Rezájího se soustředila na přenos neutronů, který je klíčový pro řetězové reakce v reaktorech a bombách.

V listopadu byl při útocích v různých částech íránské metropole jeden vědec zabit a jeden raněn. Útočníci rovněž na motorkách umístili na jejich auta magnetické bomby, když byli na cestě do práce. K explozím došlo o několik sekund později.

Přeživší expert šéfuje jadernému programu

Ferejdún Abbásí, který útok přežil, je na seznamu podezřelých osob spojených s tajnými jadernými aktivitami, jenž je součástí rezoluce OSN o sankcích z roku 2007, podle kterých lidé na této listině mají zákaz cestování a je jim zmražen majetek.

Abbásí se od té doby stal jedním z íránských viceprezidentů a nyní je ředitelem íránské jaderné agentury.

Vědec, který zemřel, pracoval ve stejné oblasti jako Rezájí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist