V Jižní Karolíně byl v pátek popraven odsouzenec, k jehož usmrcení byla poprvé v tomto americkém státě použita nová kombinace smrtících substancí. Oznámila to v sobotu agentura AP. Jako sedativum směs místo thiopentalu sodného obsahovala pentobarbital.

Dříve užívaná látka thiopental sodný není na americkém trhu k dostání už od loňského podzimu, kdy firma, která jako jediná směla tento lék dodávat na americký trh, zastavila jeho produkci. K tomuto kroku se rozhodla právě kvůli tomu, že se látka užívala k popravám.

Jeffrey Motts byl odsouzen k smrti za vraždu svého spoluvězně, kterou spáchal v roce 2005 ve věznici v Greenville County kvůli vzájemným sporům. V té době si už odpykával dvojnásobný doživotní trest vězení za vraždu dvou starých lidí během loupeže v roce 1995, kdy mu bylo dvacet let. Chtěl tehdy peníze na nákup cracku.

Muž přestal dýchat minutu a půl po aplikaci směsi. Ještě než vydechl naposledy, jeho obhájce přečetl jeho prosbu o odpuštění. Tu zločinec adresoval své matce a babičce, omluvil se rodinám obětí i všem, komu v životě ublížil. Zároveň vyjádřil varování dětem před nebezpečím drog. "Drogy zničí váš život."

v současnosti vykonává trest smrti 16 amerických států. Dalších třicet ho sice má uvedený v zákoně, ale za poslední tři roky žádnou popravu nevykonaly a v nejbližší budoucnosti ani žádnou neplánují. Deset ze 16 států provádějících popravy se už rozhodlo nebo zvažuje nahradit thiopental sodný pentobarbitalem sodným. Obě látky slouží jako anestetika, velké dávky pentobarbitalu ale také používají veterináři pro utracení zvířat.