Ozbrojenci z řad Tálibánu pálí rakety na americkou ambasádu v Kábulu a v centru města zuří bitva. Tvrdí to afghánská policie. Podle agentury AFP je terčem útoku také sídlo Severoatlantické aliance v afghánské metropoli.
Pod palbou je diplomatická čtvrť v Kábulu. Policista Mohamed Záhir agentuře AP řekl, že útočníci střílejí z vysoké kancelářské budovy, která se nachází nedaleko amerického velvyslanectví. Silné výbuchy a střelba byly slyšet od úterního rána v oblasti Vazír Akbar Chán, kde sídlí americké a další zahraniční ambasády.
Velení NATO v prohlášení uvedlo, že zahraniční vojáci spolu s afghánskými bezpečnostními jednotkami zahájili protiútok a že se stále bojuje. Nikdo z personálu NATO nebyl zraněn. Koalice poskytuje lidem bojujícím na zemi leteckou podporu.
Generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen v reakci na aktuální události v Kábulu řekl, že smyslem útoku je zmařit plán předávání odpovědnosti za bezpečnost jednotlivých oblastí země afghánským složkám.
"Jsme svědky toho, jak Tálibán testuje předávání odpovědnosti, ale to se mu zastavit nepodaří. Tento proces již běží a bude pokračovat," zdůraznil Rasmussen.
Tálibán? To je franšíza, něco jako McDonald's, říká šéf afghánského rádia - čtěte ZDE
Tálibán je na Twitteru. Sleduje vojáky USA a začíná tweetovat v angličtině - čtěte ZDE
Podle původních informací se odpálili nejméně čtyři sebevražední atentátníci, jeden z nich byl údajně v taxíku. Mluvčí kábulské nemocnice řekl stanici CNN, že dva zranění civilisté byli ošetřeni, lze však očekávat, že počet zraněných či obětí stoupne. Al-Džazíra informovala o čtyřech zraněných, s odvoláním na oficiální zdroje z Kábulu.
Podle mluvčího ministerstva vnitra přišel o život jeden policista a dva z útočníků. Tři nebo čtyři další v ulicích stále bojují.
"Dnes ve 13 hodin (7:30 SELČ) došlo v Kábulu k sérii masivních sebevražedných útoků," řekl podle stanice BBC mluvčí islamistické skupiny k úternímu útoku.
Přihlášení přes SMS
K akci se prostřednictvím zprávy SMS přihlásil Tálibán. "Provedli jsme velký sebevražedný útok, jehož hlavním terčem je sídlo zahraniční a afghánské rozvědky," napsal AFP mluvčí hnutí Zabiulláh Mudžáhid. Bojovníci Tálibánu jsou podle Mudžáhida vyzbrojeni pancéřovkami, kalašnikovy a mají na sobě vesty napěchované výbušninami.
Zpravodaj listu Guardian Jeremy Kelly s odvoláním na mluvčího Tálibánu informuje, že v diplomatické čtvrti útočí deset ozbrojenců vybavených automatickými zbraněmi i sebevražednými vestami.
Zabiulláh Mudžahid potvrdil, že si nedostavěnou třináctipatrovou budovu vybrali právě proto, že je "velmi vysoká, a je tak lehčí zasáhnout cíle, jako je americká ambasáda a další administrativní budovy". Další útok prý chystají poblíž kábulského letiště.
Svědectví z Pákistánu: Deset let po 11. září naše země vypadá jako válečná zóna - čtěte ZDE
Tálibán si připomněl výročí nezávislosti na Britech. Útokem na British Council - čtěte ZDE
Afghánské bezpečnostní složky ulice kolem americké ambasády a dalších diplomatických misí zablokovaly. "Máme hlášeny exploze a palbu, na náměstí Abdula Haka je několik ozbrojených útočníků," popsal Záhir.
Na televizních záběrech z místa útoku bylo vidět ohořelou dodávku, jízdní kolo ležící uprostřed ulice a prchající lidi. Podle agentury AP dopadla nejméně jedna raketa na budovu, kterou vlastní soukromá afghánská televize Tolo, další střela těsně minula podle všeho prázdný školní autobus.
V napadené čtvrti je také český zastupitelský úřad. Jeho pracovníci jsou podle zástupkyně českého velvyslance Štěpánky Litecké v krytu velvyslanectví.
Čekáme, až to přejde...
"Všichni jsme schovaní a čekáme, až to přejde. Víc zatím nevíme. Jsme v pořádku," sdělila s tím, že útok možná souvisí se zářijovými výročími.
"Myslím, že to souvisí s výročími, kterými jsme procházeli, tedy jak s výročím atentátů z 11. září, tak s výročím smrti jejich (afghánského) národního hrdiny Masúda. Bude to asi všechno spojené," sdělila zástupkyně velvyslance.
Ahmad Šáh Masúd je v Afghánistánu považován za národního hrdinu. V letech 1979 až 1989 byl symbolem afghánského odporu proti sovětské okupaci, pak byl krátce členem afghánské vlády a později vedl odboj proti hnutí Tálibán. Zabili ho dva atentátníci, kteří se vydávali za novináře a výbušninu měli ukrytou v kameře.
Zatím poslední útok proběhl před několika dny. V předvečer desátého výročí teroristických útoků na Spojené státy z 11. září 2001, které vedly k americké invazi v Afghánistánu, byli zabiti čtyři afghánští civilisté a 77 amerických vojáků utrpělo zranění při výbuchu silné bomby u základny NATO ve středním Afghánistánu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist