Prudký déšť a silný vítr přinesla blížící se tropická bouře Lee do jihovýchodní části amerického státu Louisiana, do Alabamy a do jižní části státu Mississippi.

Podle agentury Reuters přináší vytrvalé bouřkové deště, které vystaví zkoušce protipovodňové systémy v New Orleansu, které v roce 2005 drtivě zasáhl hurikán Katrina. Bouře si vyžádala evakuaci prvních obyvatel a zasáhla těžbu ropy a zemního plynu.

Bouře postupující rychlostí necelých deset kilometrů za hodinu na sever už je u pobřeží státu Louisiana. V oblasti, včetně New Orleansu, má v příštích několika dnech spadnout až 51 centimetrů srážek.

Bouře má na pevnině oslabit

Střed bouře by měl podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) na Louisianu udeřit během večera místního času. Poté se Lee, který je dvanáctou pojmenovanou bouří atlantické hurikánové sezony, stočí východně k New Orleansu.

Střed bouře se v sobotu večer SELČ nacházel asi 70 kilometrů od města Morgan City a rychlost jejích větrů dosahovala 95 kilometrů za hodinu. Experti nepředpokládají, že by vítr dosáhl rychlosti 119 kilometrů za hodinu, což je hranice, při jejímž dosažení by vír byl překlasifikován na hurikán.

Bouře v sobotu trochu zesílila, ale nad pevninou by měla opět poněkud oslabit. "Zesílené dešťové srážky trochu změnily dynamiku a ztěžuje to její zvládání během víkendu," upozornil představitel okresu St. Bernard Craig Taffaro.

V nízko položených oblastech kolem New Orleansu už byly zaznamenány povodně, které zatím zaplavily některé komunikace. Zatím ale nezasáhly lidská obydlí. Přesto byli někteří obyvatelé evakuováni.

Denní produkce klesla na polovinu

Blížící se bouře má zatím největší dopad na ropná pole v Mexickém zálivu. Ropné společnosti v uplynulých dnech evakuovaly pracovníky 169 z 617 obsluhovaných ropných plošin a z 16 ze 62 ropných vrtů. Denní produkce ropných zařízení v oblasti klesla asi na polovinu. Zavřena byla už v pátek také asi třetina pobřežních zařízení na těžbu zemního plynu.

Guvernéři ve státech Louisiana a Mississippi a starosta města New Orleans vyhlásili stav nouze. Varování před tropickou bouří byla vydána ve státech od Alabamy po Texas.

V důsledku přílivové vlny, kterou Lee přinese, se může až o metr zvýšit hladina Mississippi. Na okraji bouře se podle meteorologů mohou tvořit tornáda.

Hrozí i Katia

Kromě bouře Lee sledují meteorologové z NHC také hurikán Katia, který postupuje Atlantským oceánem. Jeho oko se v sobotu večer SELČ nacházelo asi 780 kilometrů východně od Závětrných ostrovů v Karibiku a hurikán postupuje rychlostí 16 kilometrů v hodině k severozápadu. Doprovází ho vítr o rychlosti až 120 kilometrů za hodinu.

Podle meteorologů je ještě příliš brzy na to určit, zda bude Katia představovat nebezpečí pro americké pobřeží. Karibské ostrovy by měl hurikán minout, v souvislosti s jeho postupem ale NHC varuje před silným příbojem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist