Tropická bouře Katia, která se pohybuje nad Atlantickým oceánem, zesílila a změnila se v hurikán. Oznámilo to americké Národní středisko pro hurikány (NHC).

Katia provázená větry o rychlosti 120 kilometrů v hodině postoupila do první kategorie na pětibodové Saffirově-Simpsonově stupnici hurikánů, uvedlo NHC.

Podle meteorologů by živel o víkendu mohl ještě více zesílit. Zatím je prý ale předčasné hovořit o tom, zda udeří na pevninu.

Oko hurikánu se ve čtvrtek odpoledne SELČ nacházelo asi 1680 kilometrů východně od Závětrných ostrovů v Malých Antilách v severovýchodní části Karibského moře. Katia se pohybuje západním směrem o rychlosti téměř 30 kilometrů za hodinu. Za několik dní by se podle předpokladů měla stočit na severozápad.

Stav nouze v Severní Karolíně i New Yorku

Katia je druhý hurikán letošní atlantické sezony po Irene, která si v Karibiku a v USA vyžádala přes 50 mrtvých a značné hmotné škody. Prezident Barack Obama vyhlásil ve středu, tři dny po přechodu Irene přes USA, stav nouze v Severní Karolíně a v New Yorku, což umožní těmto státům čerpat finanční prostředky z federálních zdrojů.

V důsledku hurikánu Irene stále zůstává na severovýchodním pobřeží USA více než milion domácností bez proudu. Hurikán způsobil záplavy a škody na stovkách domů, utrpěly také stovky kilometrů silnic.

Vzniká další bouře, evakuace z těžařských plošin

Nad centrem Mexického zálivu se vytvořila tropická níže, která se v příštích dvou dnech s velkou pravděpodobností změní v tropickou bouři. Vzhledem k předpokládanému postupu k jižnímu pobřeží USA společnosti těžící ropu a plyn v oblasti již proto ze zálivu evakuovaly některé pracovníky.

Bouře by podle odborníků měla později přeletět státy Louisiana a Texas. Ale především Texas leží v cípu oblasti letos sužované krutými suchy, takže lijáky z bouře by mu mohly přinést úlevu.

Níže se pohybuje pomalu severozápadním směrem a vytváří mohutnou oblačnost, hromobití a nárazové větry. Pokud se skutečně změní v tropickou bouři, dostane jako 12. pojmenovaná bouře sezony jméno Lee.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist