Na nejméně 25 mrtvých stoupl počet obětí hurikánu Irene, který o víkendu udeřil na východní pobřeží Spojených států a posléze zeslábl na tropickou bouři. Živel, který je již nad kanadským územím a postupuje dále na sever, za sebou zanechal stopu v podobě rozsáhlých záplav a milionů domácností a podniků bez elektřiny.

Vážná je situace ve Vermontu, který zažívá nejhorší záplavy za nejméně 38 let.

Oběti si hurikán podle agentury AP vyžádal ve státech Severní Karolína, Virginie, Pensylvánie, New York, Florida, Connecticut, Maryland, New Jersey a Vermont.

Právě ve Vermontu, který zažívá nejhorší záplavy od roku 1973 a možná dokonce od roku 1927, je situace nejkritičtější. "V současné době je situace ve Vermontu velmi vážná. Dvě třetiny státu jsou kvůli rychle stoupajícím vodám zaplaveny. Očekáváme, že tomu tak bude ještě příštích 24 hodin," řekl podle BBC mluvčí vermontských záchranářů.

Státní úřady i řada obchodů ve Vermontu zůstaly v pondělí uzavřeny, většina silnic byla přes noc nesjízdných. Místní úřady vyzvaly stovky obyvatel hlavního města Montpelieru, aby ho opustily. Podle AP hrozilo, že bude Montpelier zaplaven nadvakrát. Jednou kvůli dešti, který Irene přinesla, a podruhé, pokud by bylo nutné upustit vodu z přeplněné přehrady Marshfield, která leží asi 30 kilometrů od města. Prozatím se ale odborníci pro toto opatření nerozhodli.

Dodávky elektřiny se obnovují

Na většině východního pobřeží se však situace postupně vrací do normálu. Řadě z téměř pěti milionů domácností a podniků, které se musely obejít bez elektřiny, již byly dodávky obnoveny. Na některých místech mají opravy rozvodné sítě trvat ještě několik dní.

V New Yorku sice hurikán zaplavil níže položené ulice na Manhattanu mořskou vodou, ale město uniklo potenciálně katastrofálním škodám, jichž se úřady před příchodem Irene obávaly. Tři hlavní newyorská letiště stejně jako místní metro a autobusy postupně obnovují provoz. Otevřena je i newyorská burza. Starosta Michael Bloomberg odvolal i dříve nařízenou evakuaci zhruba 370 tisíc lidí.

Ve Filadelfii úřady odvolaly stav pohotovosti, který byl vyhlášen poprvé od roku 1986. Zdejší letiště i letecké přístavy ve Washingtonu a Bostonu fungují. Postupně jsou obnovována železniční spojení v oblasti. Vlaky už jezdí v koridoru mezi Washingtonem a Filadelfií, spoje severně od Filadelfie zatím obnoveny nebyly.

Americký prezident Barack Obama v televizním vystoupení prohlásil, že bouře Irene způsobila škody, ze kterých se americké pobřežní oblasti budou vzpamatovávat několik týdnů, nebo ještě déle.

Škody, které Irene na východním pobřeží způsobila, mohou podle odhadů konzultantské firmy Kinetic Analysis Corp dosáhnout až sedmi miliard dolarů, pojištěné škody pak dvou až tří miliard dolarů.

Bouře Irene se přesunula do Kanady

Americké Národní středisko pro hurikány uvedlo, že bouře Irene s větrem dosahujícím maximální rychlosti 80 kilometrů v hodině již překročila hranici mezi USA a Kanadou, přičemž se přesouvá rychlostí 42 kilometrů za hodinu.

Varování před tropickou bouří byla vydána pro jižní pobřeží kanadských provincií Nové Skotsko a Nový Brunšvik. Největší množství srážek se podle kanadských odborníků očekává v Quebeku. Na 250 tisíc domácností tam kvůli bouři přišlo o dodávky elektrické energie.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist