Saraya se vdávala, když jí bylo 15 let. Její otec tehdy domluvil sňatek s osmapadesátiletým mužem, kterého okolí znalo jako krutého násilníka.
"Měla jsem tolik snů a představ o svém životě! Když jsem ho ale uviděla, všechny zmizely," vypráví mladá žena třesoucím hlasem.
"Řekla jsem otci, že si ho vzít nechci. On ale jen odvětil: Už máš věk na vdávání a tohle je mé rozhodnutí, ne tvoje!" vzpomíná na zlomový okamžik ve svém životě.
Saraya se o svém osudu rozhodla promluvit vůbec poprvé. Nervozita je tak "cítit" z každého jejího slova či gesta. A to ji přitom "chrání" modro-bílá maska, kterou má na obličeji. Modrá barva symbolizuje utlačování či trápení, bílá nevinnost.
Afghánka vyhrála ve volbách, manžel ji za to zbil. Letos kandiduje znovu - čtěte ZDE
Vůdce Talibanu nařídil svým bojovníkům střílet civilisty. Včetně žen - čtěte ZDE
O mučení a zneužívání žen vlastními manželi se v muslimských zemích veřejně téměř nemluví, připomíná server CNN. Oběti se bojí nejen odplaty ze strany svých mužů, ale také veřejného odsouzení.
Nová televizní show Niqab (v překladu "Maska") ale nyní umožňuje ženám podělit se se svými těžkými osudy s ostatními. Díky masce si zachovají anonymitu a nikdo je nepotrestá, pokud zůstanou nepoznané.
Za revolučním nápadem na televizní pořad umožňující beztrestně se svěřit stojí osmadvacetiletý Sami Mahdí. Zahalená žena s maskou během něj sedí v křesle pro hosta a vypráví o zneužívání a týrání ze strany svého manžela nebo rodiny.
"Vždy jsem toužil po nějakém programu jako je tenhle. Nevěděl jsem sice, jak bude celý koncept postaven, ale byl jsem si jistý tím, že tam musí být ta maska," vysvětluje Mahdí s tím, že v Afghanistánu je pro ženu velice složité mluvit o domácím násilí.
Tvůrce inspiraci pro pořad přitom našel přímo u své matky. Jak ale říká, není to jen ona, ale další tisíce těch, které i když trpí, ještě nedokázaly promluvit nahlas.
Vodil si domů cizí ženy a znásilňoval je
Saraye tehdy trvalo prý tři dny, než si uvědomila, že se provdala za šílence. "Když mému nejmladšímu dítěti byly čtyři roky, můj muž si domů vodil cizí ženy a znásilňoval je," vypráví.
Na otázky dětí, kdo jsou ty ženy, nedokázala nikdy odpovědět. Když její dcera začala dospívat, rozhodla se nakonec, že i s dětmi uprchne - bála, se, že by manžel mohl ublížit i jejich ditěti.
A to i přesto, že je stále přesvědčená o tom, že pokud ji nebo děti někdy najde, zcela jistě je všechny zabije. Nakonec ale nahlas promuvila jen kvůli tomu, aby i další ženy a matky našly odvahu bojovat.
Tradice domluvených sňatků
Kromě moderátorky jsou ve studiu ještě právníci, členové organizací bojující za lidská práva a experti přes náboženské otázky, kteří se k případu postupně vyjadřují.
Konkrétně u příběhu Sarayi se jasně shodují: "Manželství v tak mladém věku s o tolik starším mužem je proti islámu a jeho chování je jak proti islámu, tak proti zákonu vůbec."
Domluvené sňatky mladých dívek potvrzuje i příběh z druhé epizody, jejíž hostem je žena provdaná od dvanácti let. Její bratr tehdy zavraždil jistého muže a ona byla do rodiny oběti dána jako "kompenzace".
Sami Mahdí nyní doufá, že díky pořadu se o týrání žen začne více hovořit. "Jsem přesvědčený, že dokážeme změnit myšlení mužů v Afghanistánu," dodává závěrem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist