Brat Pitt, Angelina Jolie nebo David Beckham. Takové sousedy má bratr afghánského prezidenta, Mahmúd Karzáí, který žije na nejdražším umělém ostrově světa, dubajském Palm Jumeirah.
Jak píší britské noviny, prodejem domu, na jehož nákup mu půjčila afghánská Kabul Bank (mimochodem, je jejím spoluvlastníkem), si jen přes noc vydělal téměř milion dolarů.
"Je krásné vydělávat prodejem domů," pochvaluje si úspěšný podnikatel.
Krachující instituce sponzorující kariéru afghánského prezidenta Hamída Karzáího z úspor klientů nakoupila na dubajské "Palmě" luxusní domy za 170 milionů dolarů pro své majitele - kromě Karzáího bratra je mezi nimi například bratr viceprezidenta země Hasín Fahim.
Nákladný a přepychový život si v Dubaji ale mohou dovolit i jiní. Každý rok se podle listu Financial Times do této země přelije z Afghánistánu zhruba deset miliard dolarů.
V Kábulu se perou peníze přes zahraniční pomoc a Karzáí to ví, píše list WSJ - čtěte ZDE
Karzáí chce vyjednávat s Talibanem, vytvořil "mírovou radu" - čtěte ZDE
Jedna z částí umělého Palm Jumeirah, dokonce nese přezdívku "ulice afghánské banky". Bydlí tam například i bratranec prezidenta z Kábulu, Hášim Karzáí.
Exkluzivní poměry, v nichž žijí blízcí příbuzní členů afghánské vlády a které nyní odhalil hrozící pád vytunelované Kabul Bank, rozčílily nejen řadové Afghánce, ale i Američany či britskou vládu - ti mají podezření, že do Dubaje se "vypařila" část peněz, které sami do země poslali.
"Spousta lidí zbohatla z peněz, které měly pomoci Afgháncům," stěžuje si britský konzervativní poslanec Adam Holloway.
Každý rok "zmizí" asi miliarda
Z Kábulu do Dubaje se běžně posílají bankovky v kufrech - každý rok tak zmizí podle amerického odhadu ze země miliarda dolarů.
"V jediný den letos například kurýři vyvezli z letiště osm milionů dolarů," řekl listu Washington Post americký představitel, který si nepřál být jmenován.
Američané podle listu zvažují zamezení "re-exportu" americké pomoci pomocí bankovek s prověřenými sériovými čísly. Na letišti v Kábulu by se peníze vyvážené do Dubaje a jinam kontrolovaly na zvláštním přístroji.
Zbohatnuvší Mahmúd Karzáí cítí, že došlo v případě banky k pochybením: "Tohle je Afghánistán," uzavřel ale.
Sám teď bydlí v jiném domě na Palm Jumeirah, který má rovněž cenu několika milionů dolarů. Prý se z něj ale vystěhuje - patří totiž odvolanému majiteli Kabul Bank Šerchánovi Farnúdovi, a v něj již nemá nadále důvěru.
Karzáí si prý raději zaplatí nájem v domě o kus dál v ceně pět tisíc dolarů měsíčně. Průměrný Afghánec přitom vydělá 425 dolarů ročně. Jeho návrh, aby ztráty banky zaplatili Američané, neprošel. Washington spíše zvažuje, zda vůbec posílat Afgháncům finanční pomoc dál.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist