Požáry, smog a dým trápí obyvatele Ruska již několik týdnů. Teď se k nim podle lékařů může připojit celá řada epidemických onemocnění, a to včetně cholery.
Hlavní hygienik Gennadij Oniščenko v pondělí varoval, že bezprecedentní vlna veder je ideálním prostředím pro šíření infekčních chorob. Zdravotnická zařízení podle něj zesílila preventivní opatření, protože nebezpečí nákaz je akutní v 52 z 83 ruských republik a oblastí. Oniščenko se ze všeho nejvíce obává zavlečení cholery z jihovýchodní Asie a pákistánské oblasti.
Ke všemu se navíc přidává i předpověď počasí. Meterologové totiž předpovídají chladnější počasí až na poslední srpnovou dekádu. Do té doby v zemi vydrží vysoké teploty podporující šíření ohně.
Požáry ale zatím přímo nezasáhly ruskou metropoli. Tu přesto trápí smog a dým, který se dostal i do útob metra. A úmrtnost v Moskvě dosáhla již dvojnásobku. "Normálně každý den umírá 360-380 lidí, nyní je to okolo 700," řekl šéf zdravotního odboru moskevské radnice Andrej Selcovskij.
Oheň srovnal ruskou obec se zemí. Byla to smršť, někteří utekli bosí, popisují místní - reportáž ZDE
Ruská vláda zakáže vývoz obilí. Požáry v zemi sílí, počet obětí vzrostl - čtěte ZDE
V současné chvíli na ruském území hoří 174 tisíc hektarů lesa. Některé z požárů ohrožovaly také jaderné a vojenské objekty. Jak ale hlásí ministerstvo obrany, jaderné středisko Sarov se definitivně podařilo uchránit. Armáda, která při zásazích hasičům pomáhá, je prý i nadále připravena k nasazení i v jiných místech.
Oheň podle zpráv ruského tisku ohrožuje i další ruská zařízení, kde se zpracovává jaderný materiál. Ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu oznámil, že hasiči zápasí s ohniskem v okolí uralského jaderného střediska Sněžinsk, které je po Sarově u Nižního Novgorodu největším ruským zařízení na výrobu jaderné munice. Podle optimistických předpovědí by mohl být požár u Sněžinska zdolán během 24 hodin.
Hoří ale i v okolí ruského továrny na výrobu a skladování obohaceného jaderného paliva Majak u města Ozjorsk na jižním Uralu. V oblasti byl dokonce vyhlášen stav ohrožení. V Ozjorsku, kde se vyrábí ročně na 400 tun jaderného paliva, došlo v roce 1957 k velké jaderné havárii, při níž bylo ozářeno území s 260 tisíc obyvateli.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist