Miliardový boj s požáry

Do oblastí postižených živlem už podle zpráv ruské vlády proudí finanční pomoc ve výši 7,2 miliardy rublů (4,5 miliardy korun).

Kromě profesionálních a dobrovolných hasičů s ničivými požáry bojuje i 11 tisíc příslušníků ruské armády. Dalších 40 tisíc vojáků je zatím připraveno k zásahu. Přesto vláda požádala o pomoc i z řad dobrovolníků.

Podle ministerstva pro mimořádné situace v současnosti zuří celkem 831 požárů, včetně 42 na rašeliništích. V plamenech se ocitlo celkem 179 a půl tisíce hektarů, z toho 151 tisíc hektarů připadá na velké lesní požáry.

Téma číslo jedna v Rusku jsou v posledních dních jednoznačně ničivé požáry, které neustále postupují a vyžádaly si již 52 obětí. Okolí Moskvy dokonce hlásí kritický stav.

Některé obyvatele Ruska v souvislosti s požárním poplachem ale trápí například ztráta kolejnice. "Vraťte mi mou kolejnici, hajzlové, a váš telefon si strčte do pr... Tak končí jeden z nejcitovanějších bloggerských příspěvků. Uživatel "top-lap" popisuje situaci ve vesnici, kde má chalupu. V sovětských dobách tam prý byly tři požární nádrže, kolejnice, na kterou se tlouklo v případě poplachu, a jeden hasičský vůz... 

"Jenže pak přišli pánové demokrati. První, co udělali, že zasypali nádrže a prodali je na stavební parcely. Pak někam zmizelo auto, nespíš ho šlohli ufoni. A nakonec jako modernizační prvek vyměnili kolejnici za telefon, což je na ho..., protože ho nějak zapomněli připojit," napsal rozhořčený blogger.

Šéfredaktor rádia Echo Moskvy Alexej Venediktov přeposlal příspěvek premiérovi Vladimirovi Putinovi. A ten během několika hodin opravdu odpověděl. "Abychom byli objektivní, tak je fakt, že podobné teploty v Rusku nebyly posledních 140 let, takže ani za komunistů. To snad alespoň částečně omlouvá moc, která se poprvé setkala s živly takového rozsahu a intenzity," napsal Putin. Autorovi poté ještě poblahopřál k upřímnosti, otevřenosti a literárnímu talentu a slíbil, že pokud mu pošle adresu, obdrží okamžitě kolejnici přímo od gubernátora.

To ruskou metropoli nejvíce ze všeho trápí dým a smog. "Turisté na Rudém náměstí fotí místo Kremlu mlhu. V jedné ruce drží foťák, druhou si u nosu přidržují kapesník. Kdyby měli třetí, budou si vytírat oči," píší místní agentury.

V některých stanicích metra prý cestující rozeznávají přijíždějící soupravy jen po zvuku, celý vestibul je totiž také zahalen kouřem. A situace by se neměla změnit až do pondělí. Problémy mají i moskevská letiště, už deset letů muselo být odkloněno na petrohradské letiště Pulkovo. Posílena byla následně i železniční doprava mezi Petrohradem a Moskvou.

Radši odjeďte úplně, radí hygienik 

Lékaři proto radí obyvatelům: radši nechoďta do práce, svlažujte si nosohltan a noste roušku! Těch je ale v Moskvě nedostatek. Hlavní ruský hygienik Gennadij Oniščenko proto vzkazuje všem, aby z města radši odjeli úplně.

"Lidé, kteří si mohou vzít dovolenou nebo neplacené volno, by raději měli z Moskvy a dalších postižených měst odjet," říká Oniščenko.

Požár se nevyhnul ani vojenským objektům. Nejdříve zasáhl centrálu ruského protiraketového  varovného systému u města Kolomny, a poté také základna armádních výsadkářů. Tu se již nepodařilo zachránit a jak podotýká agentura RIA, její náčelník už byl kvůli tomu zbaven funkce.

Jaderné středisko v Sarově, odkud byl již odvezen veškerý radioaktivní materiál, stále bojuje se dvěma nebezpečnými ohnisky v areálu. "Nikdo neví, co bude zítra nebo pozítří," řekl  k celé situaci náměstek ministra pro mimořádné situace Pavel Plat. Všechny jaderné prostředky jsou ale prý v bezpečí. Jak dodal mluvčí raketových a kosmických vojsk Vadim Koval, "jaderné hlavice umístěné na nosičích jsou odolné jak vůči haváriím, explozím a bleskům, tak i vůči požárům jakékoli síly".

Navíc podle výsledků testů, je "i při těch nejtěžších haváriích, požárech a explozích výbuch jaderných hlavic zcela vyloučen", dodal Koval.