Americká vláda stále doufá, že se podaří ratifikovat novou smlouvu s Ruskem o omezení strategických zbraní ještě do srpnových parlamentních prázdnin. Objevují se ale signály, že republikánská opozice chce ratifikaci posunout až do období po listopadových volbách do Kongresu. Napsala to v pátek agentura AP s odvoláním na vládní a parlamentní zdroje.
Nová smlouva START potřebuje k ratifikaci dvoutřetinovou senátní většinu, takže demokraté potřebují získat hlasy nejméně osmi republikánů. Demokratů je ve stočlenném Senátu 57, dva poslanci jsou nezávislí.
Přestože vláda prezidenta Baracka Obamy je optimistická, zatím ratifikaci podpořil jen jediný republikánský senátor - Richard Lugar. Vláda by podle AP mohla nakonec prosadit ratifikaci až těsně po volbách, tedy ještě před tím, než nově zvolení poslanci složí přísahu. Předpokládá se, že ve volbách posílí své pozice republikáni.
Konzervativní opozice
Nová smlouva START, kterou na jaře v Praze podepsal Obama s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem, snižuje během příštích sedmi let stav strategických útočných zbraní zhruba o třetinu, z nynějších 2200 hlavic na 1550 na každé straně. Rozšiřuje také možnosti ověřování.
Do čela odpůrců nové smlouvy se v USA postavila konzervativní skupina Heritage Action for America, odbočka nadace Heritage Foundation. Sepsala protestní petici a před listopadovými volbami připravuje reklamní kampaň. Přestože zbrojní kontrola nebude hlavním tématem voleb, konzervativní republikáni nechtějí Obamovi zadarmo věnovat důležité politické body.
START II, historická dohoda podepsána - čtěte ZDE
ROZHOVOR: Rusové pochopí smlouvu jako Obamovu slabost - čtěte ZDE
Zkouška pro Obamu
Obamova vláda kritiku odmítá a odvolává se přitom i na názory některých prominentních republikánů, například bývalých ministrů zahraničí Henryho Kissingera a George Shultze. Demokraté očekávají, že ratifikace se uskuteční, protože odmítnutí smlouvy by ve vztazích mezi USA a Ruskem vyvolalo velkou nejistotu.
Otázka tedy podle analytiků nezní "zda", ale spíše "kdy". Pokud by se o smlouvě hlasovalo po listopadových kongresových volbách, případně pokud by výsledek byl těsný, byla by to pro Obamovu vládu prohra, píše AP. Vznikly by pochyby, zda je prezident schopen dojednat a prosadit další důležité dohody.
V Rusku se o výsledcích hlasování nepochybuje, ale tamní parlament s ratifikací vyčkává. Smlouvu počátkem července doporučily k ratifikaci dva výbory Státní dumy, ale s dalšími kroky se čeká na vývoj ratifikace v Senátu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist