Americký prezident Barack Obama po schůzce s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem řekl, že obě země dnes po nedávném novém začátku vzájemných vztahů dále prohloubily spolupráci. Týká se prý široké palety oborů, od obchodu, přes energetickou účinnost po investice. Rusko například od USA koupí 50 letadel Boeing. Spojené státy zase silně podpoří ruský vstup do Světové obchodní organizace (WTO).

Obama také uvedl, že se oba prezidenti dohodli na obnovení vývozu americké drůbeže do Ruska, který Moskva dosud ze zdravotních důvodů blokovala. Obě země také budou spolupracovat v oboru špičkových technologií, jež si ruský prezident v úterý a ve středu prohlédl v Kalifornii.

Obama loni krátce po nástupu do úřadu vyhlásil, že chce s Ruskem znovu zahájit vztahy, které během vlády jeho předchůdce George Bushe prosytila vzájemná nedůvěra. Ve čtvrtek uvedl, že obě země zaznamenaly velký pokrok.

Rychlý START II 

Oba prezidenti se shodli, že obě země by měly urychleně ratifikovat novou smlouvu START o omezení strategických jaderných zbraní, kterou podepsali letos v dubnu v Praze. Dokument obsahuje závazek obou zemí snížit počty rozmístěných strategických jaderných hlavic na 1550. To znamená snížení asi o třetinu proti předchozím dohodám. Smlouvu ale ještě musí ratifikovat americký Senát a obě komory ruského parlamentu.

Obama s Medveděvem dnes projednávali také situaci v Kyrgyzstánu. Násilnosti v zemi, kde mají obě velmoci každá svou vojenskou základnu, si vyžádaly přes 250 mrtvých a desítky tisíc lidí utekly kvůli nepokojům do sousedního Uzbekistánu. Rusko a USA chtějí koordinovat své diplomatické a humanitární úsilí vůči Kyrgyzstánu.

Prezidenti také oznámili, že hodlají spolupracovat v boji proti terorismu. Obama nicméně připomněl, že navzdory výraznému oteplení vzájemných vztahů nadále mezi Washingtonem a Moskvou přetrvávají rozpory, například ohledně Gruzie. Podle Medveděva ale tyto rozdíly oběma zemím nebrání v tom, aby jednaly o budoucnosti.

Obama loni krátce po nástupu do úřadu vyhlásil, že chce s Ruskem znovu zahájit vztahy, které během vlády jeho předchůdce George Bushe prosytila vzájemná nedůvěra. Dnes řekl, že obě země zaznamenaly velký pokrok. Připomněl například právě podpis nové smlouvy START, ale i spolupráci při přijímání sankcí vůči Severní Koreji a Íránu.

Po několikahodinovém jednání v Bílém domě zašli představitelé obou mocností na typický americký oběd. K jídlu si totiž dali cheeseburger ve zcela obyčejné restauraci Ray's Hell Burger v Arlingtonu. Její zaměstnanci státníkům srazili stoly k sobě. Ostatní lidé v restauraci byli podle novinářů doprovázejících prezidenty z nečekané návštěvy nadšení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist