O výměně špionů mezi USA a Ruskem prý rozhodovali také prezidenti obou zemí. Ruský prezident Dmitrij Medveděv udělil čtyřem odsouzeným určeným k výměně milost, museli ale uznat vinu. V USA rozhodl o vypovězení agentů soud poté, co vinu uznali, prezident Barack Obama však rámcově schválil výměnu. Oznámila to média obou zemí s odvoláním na oficiální kruhy.

Prezident Medveděv podepsal v noci na pátek příslušný výnos, kterým udělil milost čtyřem osobám odsouzeným a uvězněným v Rusku za údajné kontakty se západními rozvědkami. Oznámila to prezidentova mluvčí Natalija Timakovová. Omilostněnými jsou podle ruských agentur vedle ruského vědce Igora Suťagina také a explukovník vojenské rozvědky Sergej Skripal také bývalý rozvědčík Alexandr Zaporožskij a agent CIA Alexandr Sypačov.

Tím byla oficiálně potvrzena jména, která v souvislosti s očekávanou výměnou kolovala již ve čtvrtek. Čtyři uvedení muži podle pátečních informací napsali ruskému prezidentu žádost o milost, v níž doznali svou vinu. Ruské ministerstvo zahraničí poté podle agentur oznámilo, že proces výměny agentu "je v běhu".

Také z americké strany bylo doznání viny podmínkou pro možnost, aby federální soud v New Yorku rozhodl o okamžitém vypovězení osob obviněných z dlouholeté špionáže. Agentura AP pak s odvoláním na Bílý dům uvedla, že prezident Obama byl o rozhodnutí soudu informován a "učinil rozhodnutí, aby se proces výměny špionů s Ruskem uskutečnil".

Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že o výměně špionů s Ruskem bylo rozhodnuto "z humanitárních a národně-bezpečnostních důvodů". Další zadržování odhalených ruských agentů nepředstavuje pro USA žádný strategický zájem.

"Bylo rozhodnuto nalézt rychlé a úplné řešení (záležitosti) jako z hlediska národní bezpečnosti, tak humanitárních," řekl podle agentury AFP mluvčí ministerstva zahraničí Mark Toner.

"Další věznění deseti ilegálních agentů v USA by nijak nepřispělo zájmům národní bezpečnosti," dodal.

 

Federální soud v New Yorku dnes odsoudil deset ruských špionů zadržovaných v USA k deportaci ze země. Napsala to agentura AP. Americké ministerstvo spravedlnosti potvrdilo, že Moskva jako protitah propustí čtyři západní špiony uvězněné v Rusku.

Podle AP se očekávalo, že desítka ruských špionů bude z USA deportována během několika hodin. Šlo by tak údajně o nejrozsáhlejší výměnu agentů mezi Ruskem a USA od konce studené války.

 

Špioni "šli na dohodu" a přiznali se

Deset ruských špionů bylo koncem června zadrženo v USA. Proti Spojeným státům prý vyvíjeli činnost přes deset let. Skupina se prý doznala v bodě obžaloby přiznávající "spiknutí s cílem vyvíjet činnost nelegálních zahraničních agentů".

Právníci zadržovaných Rusů ještě před začátkem soudu uvedli, že by jejich klienti mohli "jít na dohodu". Přiznali by vinu v trestných činech s nejnižší sazbou a následně by byli deportováni.

Výměnu mělo už podle některých informací zahájit propuštění ruského vědce odsouzeného za špionáž pro CIA. Během dne se objevily nepotvrzené informace, že do Vídně přiletěl zadržovaný ruský vědec Igor Suťagin. Spekulaci však rakouské ministerstvo zahraničí nepotvrdilo. O tom, kde se ruský vědec nyní nachází, prý neví ani jeho bratr Dmitrij.

Suťagin, který si v Rusku od roku 2004 odpykával trest 15 let vězení, byl ve středu přepraven z vězení u Archangelska do Moskvy. Vězeň, který dosud svou vinu popíral, musel podle zpráv ruských médií podepsat přiznání, aby mu bylo umožněno vycestovat na svobodu.

Za Suťagina Chapmanová

Suťaginova obhájkyně Anna Stavická ve čtvrtek agentuře RIA Novosti řekla, že Suťaginově otci ve čtvrtek kolem 14:30 SELČ kdosi telefonicky oznámil, že jeho syn byl spatřen, jak ve Vídni vystupuje z letadla. "Čekal tam prý na něj nějaký důstojník," řekla Stavická.

Podle dřívějších zpráv ruského zpravodajského serveru gazeta.ru má být za Suťagina vyměněna mediálně nejznámější ruská špionka Anna Chapmanová. Ta by prý měla do Ruska inkognito dorazit dnes v noci. Právník Chapmanové televizi ABC potvrdil, že jeho klientka by měla odletět do Moskvy. Její matka žijící v Moskvě ji údajně čeká do pátečního poledne.

Není vyloučeno, že se mezi Ruskem a USA chystá velká výměna špionů - čtěte ZDE

Chapmanová je členkou jedenáctičlenné skupiny ruských vyzvědačů, kterou minulý měsíc v New Yorku, Bostonu, Washingtonu a na Kypru zadržela americká FBI. Člen skupiny zadržený na Kypru byl později propuštěn na kauci a nyní je na útěku.

Ruská média během dne rozšířila seznam odsouzených amerických a britských špehů. Kromě Suťagina a explukovníka vojenské rozvědky Sergeje Skripala je podle dnešního vydání listu Kommersant ve hře i bývalý rozvědčík Alexandr Zaporožskij a agent CIA Alexandr Sypačov.

O výměně zřejmě podle zdroje z americké diplomacie ve středu jednal muž číslo tři na ministerstvu zahraničí William Burns s ruským velvyslancem ve Washingtonu. "Ještě dnes by (kandidáti výměny) měli být dopraveni do Vídně a odtud do Británie a dalších zemí," napsal deník.

Američané zatkli deset ruských špionů - čtěte ZDE

Ruští špioni chtěli proniknout ke špičkám české armády - čtěte ZDE

Skripal byl v roce 2006 odsouzen za špionáž pro Británii. Zaporožskij dostal v roce 2003 trest 18 let vězení, Sypačov v roce 2002 osmiletý trest žaláře. Sypačovova advokátka však prohlásila, že její klient na žádné výměny nepřistoupí.

Podle ruského webu Vremja novostěj se výměna špionů uskutečňuje z iniciativy Spojených států. USA navrhly počet osob, jichž by se výměna měla týkat, a sestavily také seznam lidí vězněných v Rusku, o které by Američané měli zájem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist