Moskva doufá, že s Washingtonem najde společnou řeč v otázce nového amerického systému protiraketové obrany. Po schůzce s Hilary Clintonovou to řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle něj konzultace na toto téma už probíhají delší dobu.
„Rozhovory probíhají a my doufáme, že na základě těchto konzultací dojdeme k porozumění, které umožní spojit naše úsilí s evropským a dalšími zainteresovanými státy. K porozumění, které nám umožní společně pracovat na analýze a předcházení rizik rozmístění raket ve světě,“ řekl novinářům Lavrov.
Také podle Clintonové mají být raketové hrozby a obrana proti nim "společným dílem". Obrat ve vztahu Moskvy a Washingtonu směrem k vzájemné spolupráci přišel letos v září poté, co prezident Barack Obama odstoupil od plánu svého předchůdce na vybudování radaru v Česku a rozmístění desítky protiraketových střel v Polsku.
Protiraketová obrana v Česku znovu ve hře. USA zahájily jednání - čtěte ZDE
Tisk v USA: Radar končí kvůli změně názoru na Írán, je to ústupek Moskvě - čtěte ZDE
Důležitým tématem schůzky byla také příprava nové dohody o odzbrojování, která má být ukončena dokonce roku. Podle Lavrova bylo v tomto směru dosaženo „podstatného pokroku“.
"Naším cílem zůstává uzavřít novou dohodu do 5. prosince, kdy vyprší stávající smlouva START-1," uvedla Clintonová, která se setká ještě s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem.
Obama: USA musejí stát v čele jaderného odzbrojování - čtěte ZDE
Medveděv se s Obamou dohodli na jaderném odzbrojování - čtěte ZDE
Oba ministři hovořili také o aktuální mezinárodní situaci. USA již delší dobu tlačí na Kreml, aby podpořil sankce proti Íránu, ten ale zaujímá rezervovaný postoj a podle všeho se na něm nic nezměnilo ani po úterní schůzce.
„Věříme, že Íránu jde o mírové využití jaderné energie, ne o jaderné zbraně. Rusko v tom s námi souhlasí,“ uvedla Clintonová, která diskuzi s Lavrovem označila za „obsažnou a produktivní“. Ruský ministr zahraničí doplnil, že ani jedna ze zemí nevznesla přímý požadavek vztahující se k Íránu, ale vyzdvihnul „že obě strany jsou v těchto otázkách za jedno“.
Medveděv naznačil, že Kreml podpoří sankce proti Íránu. Čína je i nadále proti - čtěte ZDE
Ve Švýcarsku začínají jednání s Íránem, Washington připravil plán na jeho izolaci - čtěte ZDE
Clintonová také Lavrovovi řekla, že USA nechystá rozšíření ani naopak omezení sankcí vůči Severní Koreji.
Na pořad dne se dostala také situace v Gruzii, kde se názory i nadále rozcházejí. „Jasně jsem řekla, že neuznáme Jižní Osetii a Abcházii, ale budeme pokračovat v dialogu s Ruskem ve všech dalších otázkách, kde panuje shoda,“ uvedla Clintonová.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist