Turecko a Arménie podepsaly ve švýcarském Curychu historickou dohodu obnovující diplomatické vztahy a otevírající společnou hranici. Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová pomohla na místě urovnat spor, který zapříčinil zpoždění slavnostního podpisu o tři hodiny.

Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu a jeho arménský protějšek Edvard Nalbandjan podepsali dohodu, na které se podílelo Švýcarsko jako prostředník.

Podpis dohody v prostorách curyšské univerzity měl začít v 17:00 SELČ. Arménská strana však na poslední chvíli odmítla podepsat, údajně kvůli plánovanému projevu tureckého ministra zahraničí, který měl následovat po podpisu. Na vyřešení ožehavé situace se podle tiskových agentur podílela americká diplomacie.

Turecko s Arménií se shodly na tom, že podpis dohody nebudou při ceremoniálu komentovat.

Dohoda umožňující obnovení diplomatických styků Ankary a Jerevanu vyvolala především v Arménii rozsáhlé protesty. Vztahy mezi oběma zeměmi zatěžují vzpomínky na masakr Arménů osmanskými Turky za první světové války, který Jerevan považuje za genocidu.

Podle něho v letech 1915-1917 při vraždění a deportacích zahynulo přes půldruhého milionu Arménů. Turecko připouští jen 300.000 až 500.000 mrtvých, které ale označuje jako oběti války, a odmítá označení genocida.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist