Izrael nemá v plánu učinit z přístavu Eilat základnu svých ponorek, oznámilo ministerstvo obrany v neděli. Vyvrací tak spekulace, že by se přístav v severní části Rudého moře mohl stát předsunutým stanovištěm pro tajné námořní operace vůči Íránu.

Izraelská ponorka třídy Delfín se v Eliatu minulý týden zúčastnila vojenského cvičení. Připlula Suezským průplavem ze Středozemního moře. Doposud ojedinělá cesta je považována za příklad rostoucího strategického dosahu izraelského námořnictva, sdělil zástupce izraelského ministerstva obrany.

Svědci uvádějí, že podmořské plavidlo v Eilatu krátce kotvilo před odplutím. Podle Izraele to ovšem neznamená, že by tyto ponorky, vyrobené v Německu, měly v budoucnu v Eilatu stanoviště.

Pokud jde o námořní operace v Eilatu, snažíme se je naopak omezit, uvedl Izrael.

Pro izraelskou armádu znamená absence ponorkové základy v Eilatu, že ponorky třídy Dolphin by v případě napadení Izraele musely proplout úzkým Suezským průplavem anebo obeplout Afriku, čímž by se zpomalila schopnost země reagovat.

Předpokládá se, že ponorky třídy Dolphin mají ve vybavení atomové zbraně, ačkoliv Izrael na toto téma odmítá diskutovat. Mohl by použít konvenční zbraně, pokud by zaútočil na atomové zařízení Íránu, který tvrdí, že jádra využívá pouze pro mírové účely. 

Eilat leží na deseti pobřežních kilometrech mezi Egyptem a Jordánskem, s nimiž Izrael udržuje mírové dohody. Na hlavní základně izraelských ponorek ve středomořském přístavu Haifa probíhají práce na krytých kotvištích pro podmořská plavidla.

Německo má Izraeli dodat celkem tři ponorky třídy Delfín o hmotnosti 1925 tun, stroje s nejmodernějším operačním a bojovým systémem na světě. Cena ponorky je odhadována na 320 milionů dolarů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist