Diplomatická roztržka mezi Británií a Íránem pokračuje. Několik dní poté, co si Teherán a Londýn vzájemně vyhostili diplomaty, pokračuje íránský režim ve výstražných krocích vůči západu. V neděli zadržel osm místních pracovníků britské ambasády s tím, že měli vliv na vypuknut povolebních nepokojů v zemi.

"Nemohli přijít do práce," uvedl podle CNN zástupce ambasády na dotaz, co se stalo se zaměstnanci. Oslovený údajně nemá oprávnění hovořit s nikým z veřejnosti.

"Dostáváme zmatené informace od našich britských spolupracovníků, že byli zadržení. K zatýkání lidí, které mají vazby na Británii ale dochází celý týden," informoval mluvčí britského ministerstva zahraničí.

Írán na začátku týdne vyhostil dva britské diplomaty - Londýn reagoval na krok stejným způsobem, když propustil dva íránské delegáty.

Teherán posléze odvolal svého velvyslance z Londýna s odůvodněním, že musí přehodnotit diplomatické vztahy se Spojeným královstvím.

Vyhoštění velvyslance se přitom v diplomatických kruzích považuje za skutečně vážné gesto.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist