Ruský premiér Vladimir Putin odmítl čtvrteční prohlášení amerického prezidenta Baracka Obamy, že ruské vedení žije jednou nohou v minulosti. Podle Putina stojí Rusko na obou nohách a hledí do budoucna, a právě proto očekává od USA ústup od snahy o vybudování protiraketového štítu v Evropě a od "blokového myšlení".

"Pokud bychom viděli nějaké novinky v jiných směrech, například že by se naši američtí partneři zřekli rozmisťování nových bojových celků v Evropě nebo výstavby protiraketového štítu, případně přehodnotili přístup k rozšiřování vojensko-politických bloků či se vůbec zřekli blokového myšlení - to bychom považovali opravdu za velký pohyb vpřed," řekl Putin.

Obdobná rozhodnutí by podle něj ruská strana uvítala i v ekonomické sféře. "V ekonomice přijaly USA některá rozhodnutí ještě v době studené války, například nechvalně známý Jacksonův-Vannickův zákonný dodatek (který od roku 1974 váže udělení americké doložky nejvyšších výhod Rusku jako nástupnické zemi Sovětského svazu na stav dodržování lidských práv, především na možnost emigrovat ze země). Ten nám Američané slibují zrušit už osm let. Pokud by k tomu došlo aspoň nyní, byl by to velký pokrok," dodal Putin.


"Jsme připraveni efektivně spolupracovat s USA, a od nové administrativy skutečně hodně očekáváme," zdůraznil Putin. "Jsme dvě největší jaderné mocnosti na světě a naše summity vždy budou v centru pozornosti. Očekáváme, že i nyní půjde o zajímavou a užitečnou návštěvu, a očekáváme prezidenta USA s těmi nejlepšími pocity a říkáme mu Buďte vítán," uzavřel ruský premiér a bývalý prezident.

Související