Stovky lidí se v pátek v Londýně rozloučily s Markem Dugganem, jehož smrt stála na počátku nedávné vlny nepokojů v britské metropoli a následně i v dalších britských městech.

Devětadvacetiletého Duggana, který se hlásil k černošské komunitě, zastřelil začátkem srpna policista, údajně v sebeobraně.

Tento incident se pak dával do souvislosti s vypuknutím výtržností v britských ulicích, které trvaly několik dní.

Dugganův pohřeb začal krátce před polednem poté, co smuteční průvod dorazil ke kostelu v londýnském Wood Green.

Průvodu, v jehož čele jel bílý kočár s rakví tažený čtyřspřežím, přihlížely na ulici stovky lidí. Samotný pohřeb se konal v rodinném kruhu, při smutečním obřadu promluvili například Dugganovi bratři a rodiče.

Okolnosti incidentu vyšetřuje policie

Marka Duggana, otce čtyř dětí, zastřelil policista v severolondýnské čtvrti Tottenham 4. srpna. Při noční jízdě taxíkem ho kontrolovala policejní hlídka, která se zaměřuje na boj s černošskými gangy, a jeden z mužů zákona na Duggana vystřelil, údajně v sebeobraně.

Okolnosti tohoto incidentu vyšetřuje nezávislá policejní komise, podle balistické expertizy je zatím jasné pouze to, že Duggan zbraň nepoužil.

Dugganova rodina dává delší dobu najevo, že nevěří, že by policie věc řádně vyšetřila. Komise má své záměry zveřejnit v prosinci.

Při násilnostech zemřelo pět lidí

Místní pastor Barrington Burrell v pátek před zahájením pohřbu uvedl, že Dugganova smrt vyvolává "závažné otázky". Podle něj je pochopitelné, že místní komunita na incident reagovala s pobouřením.

Zároveň ale odsoudil nepokoje, které po Dugganově smrti vypukly, neboť "taková reakce je neospravedlnitelná". Burrell zároveň vyzval policii i londýnskou černošskou komunitu, aby změnily postoje vůči sobě navzájem.

Také kněz Nims Obunge, který vedl pohřební obřad, nepokoje odsoudil. Londýnské čtvrti podle něj v poslední době "viděly příliš mnoho krve". Za svá slova si vysloužil mohutný potlesk.

Nepokoje po Dugganově smrti vypukly nejprve v Londýně, později se přenesly i do Manchesteru, Birminghamu a Nottinghamu. Lidé v ulicích rabovali a vypalovali obchody. Při násilnostech zahynulo pět lidí.

Policie během nepokojů, které byly v Británii nejhorší za posledních 30 let, zatkla asi 3000 lidí, z toho kolem 2000 v Londýně. Odhaduje se však, že do rabování se jen v britské metropoli zapojilo asi 30.000 lidí. Celkové škody podle pojišťoven dosáhly zhruba 200 milionů liber (5,7 miliardy korun).