Ulice Londýna se poprvé po čtyřech dnech masových nepokojů a výtržností zklidnily. Po posílení policejních jednotek se podařilo v noci ze středy na čtvrtek udržet v britském hlavním městě relativní pořádek.

Na jižním předměstí metropole sice výtržníci házeli na policisty předměty, ale stopadesátičlenou skupinu pořádková služba rozehnala. K žádným dalším větším sporům ve městě nedošlo.

V druhém největším anglickém městě Birminghamu se ve středu večer sešly stovky lidí, aby uctily památku tří mužů, kteří tu zemřeli po nárazu autem.

Podle místních šlo o muže ve věku od 21 do 31 let, kteří byli členy jihoasijské menšiny. Údajně ve své čtvrti hlídkovali před vandaly. Policie šetří případ jako vraždu. Zadržela již dvaatřicetiletého podezřelého.

Od soboty, kdy nepokoje propukly, celkem policisté zatkli asi 1 100 lidí. Vazební cely jsou tak přeplněné. V Londýně proto zůstaly v provozu po celou noc tři soudy, aby se zabývaly desítkami obvinění z výtržnictví a vloupání.

Čtyři dny vandalismu tvrdě dopadly i na záchranáře. Ti byli mnohdy přetíženi a nestíhali reagovat na tísňová volání.

Britský premiér David Cameron ve středu v prohlášení po setkání krizového štábu slíbil, že nenechá zvítězit "kulturu strachu", a varoval, že vláda proti násilníkům použije tvrdá opatření. Již v úterý vyslal do ulic 16 tisíc policistů, o 10 tisíc víc než den předtím.

Policie už vyzývala občany Londýna, aby pomohli identifikovat snímky výtržníků, které zachytily kamery v průběhu posledních čtyř dnů. 

Na několika internetových fórech vybízejících k islámské svaté válce (džihádu) se objevily vzkazy, podle nichž mají přívrženci radikálů využít pouliční nepokoje v Británii ke svým záměrům. Podle agentury AFP to uvedlo středisko sledující činnost islámských radikálů SITE.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist