První letadla s migranty odletí z Británie do Rwandy za 10 až 12 týdnů a od léta budou tyto lety pravidelné. Prohlásil to v pondělí britský premiér Rishi Sunak, podle něhož žádný zahraniční soud nezastaví vládu ve snaze omezit tímto způsobem rostoucí počet přistěhovalců v Británii. Britská Dolní sněmovna by v pondělí měla hlasovat o definitivní podobě zákona, kterým Sunakův kabinet reaguje na nesouhlas britské justice s předchozí podobou plánu.

Sunak, který se snaží před letošními volbami zvrátit mnohaměsíční propad preferencí své Konzervativní strany, plánuje deportacemi do Rwandy řešit nárůst počtu přistěhovalců, kteří se nelegálním způsobem dostávají do Británie.

„Jsme připraveni. Máme to naplánováno a ty lety se uskuteční, ať se stane cokoliv. Žádný zahraniční soud nám nezabrání, aby odstartovaly,“ řekl Sunak novinářům podle britských médií. Pokud by si Británie měla vybrat mezi příslušností k mezinárodnímu soudu a ochranou svých hranic, zvolí ochranu hranic, dodal premiér. Narážel tím na možné žaloby, jejichž podávání k mezinárodním soudním instancím se kvůli deportacím dá čekat.

S plánem posílat část žadatelů o azyl z Británie do Rwandy přišel na jaře 2022 tehdejší premiér Boris Johnson. V červnu 2022 však byla britská vláda nucena na poslední chvíli zrušit první let, když Evropský soud pro lidská práva (ECHR) rozhodl, že plán je spojen „s reálným rizikem nevratné újmy“.

S médii v pondělí Sunak hovořil několik hodin před tím, než má Dolní sněmovna jednat o návrhu zákona označujícího Rwandu za bezpečnou zemi.

Ten vládnoucí konzervativci předložili poté, co britský nejvyšší soud loni zarazil chystané deportace s odůvodněním, že středoafrický stát bezpečnou zemí není.

Zatímco Dolní sněmovna již návrh schválila, Sněmovna lordů k němu opakovaně přidává pozměňovací návrhy, které mají podle jejích členů lépe ochránit práva deportovaných. Sunak dnes vyzval Sněmovnu lordů, aby návrh přestala blokovat.

Kontroverzní plán britské vlády je odpovědí na předloňský nárůst počtu lidí, kteří do země vstupují nelegálně přes Lamanšský průliv. V roce 2022 do Británie doplulo rekordních téměř 46 tisíc migrantů, loni zhruba o třetinu méně. Sunak označuje zastavení přílivu migrantů za jeden ze svých hlavních předvolebních cílů, opozice a nevládní organizace jej za plán deportací kritizují.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.