Video sociálního experimentu z Ostravy, kde důchodce nadává Ukrajince, obletělo Ukrajinu. „Vidělo ho tam asi osm milionu lidí. Proletělo všemi médii, všichni to sdíleli. Rezonovalo tam mnohem víc než v Česku,“ říká dokumentarista a autor projektu CzeXperiment Jan Látal.
Když herec představující naštvaného důchodce nadával Ukrajince, kterou hrála herečka, lidé se jí zastali a pomohli jí. „Překvapilo mě to, nečekal jsem, že ty reakce budou takhle pozitivní. Když jsme ale tváří tvář tomu utrpení, chováme se jinak, než když jsme odděleni obrazovkou, kde vidíme jen hejty. Ve většině lidí se to lidství probudí a to bylo vidět i na tom výsledku,“ popsal Látal.
Proč Západ tak dlouho nechápal ruskou strategii. A proč mu trvalo osm let, než přehodnotil svoji politiku vůči Rusku
I herečka Lumíra Přichystalová, která v pokusu představovala Ukrajinku, byla z výsledku v šoku. „Vůbec jsem nečekala, co to se mnou emočně udělá. Bylo to drsný, cítila jsem se opravdu ohroženě, i když to bylo hrané, a zároveň dojatě, když se mě lidé zastávali,“ vysvětlila.
Projekt CzeXperiment se zaměřuje i na další menšiny – například Romy. V dalším experimentu filmař zkoumal, zda se více lidí zastane ženy bílé pleti nebo Romky. V tomto případě byly výsledky horší – lidé Romce nejen že nepomohli sebrat rozsypané pomeranče, ale někteří do nich ještě kopli. „Otázka rasismu vůči Romům je tady zakořeněná a většina společnosti podle mě cítí nějaký rasismus vůči Romům a nedokážu říct, čím to je,“ uvedl dokumentarista.
Rusko má miliony granátů od KLDR, potvrdily je satelitní snímky, varuje bezpečnostní analytik. A popsal plány na mír
Nedávno Látal prováděl experiment i v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou. „Asi osmdesát vězenkyň hlasovalo v otázkách, které se týkaly třeba zneužívání a domácího násilí, toho, jestli se cítí šťastné, jak se cítí ve vězení, jestli by chtěly být požádané o ruku. To hlasovaly skoro všechny, že ano,“ řekl.
„V druhém kole hlasovali i zaměstnanci: vychovatelé, kněz, psycholožka, sociální pracovnice. Vzešly z toho zajímavé výsledky. Například že se na rozdíl od hasičů či policie cítí nedocenění, protože jejich povolání nemá takovou prestiž. Na otázku, jestli mají pocit, že jsou ve vězení a žijí život za mřížemi, odpovídala většina ano,“ dodal autor projektu CzeXperiment k nejnovějšímu videu, které vyjde v září.
Rusko má miliony granátů od KLDR, potvrdily je satelitní snímky, varuje bezpečnostní analytik. A popsal plány na mír
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist