Za ani ne týden, kdy Maďarsko předsedá Evropské radě, premiér Viktor Orbán vytočil své evropské kolegy do běla. Nejprve cestoval do Kyjeva, aby potom tajně zamířil do Moskvy a mohl se tvářit, že vyjednává o míru na Ukrajině. Nemá k tomu ale pověření Evropské unie ani zástupců členských zemí. Vypadá to, že maďarský premiér se rozhodl oslabit křehkou evropskou jednotu a provokovat většinu členských států, která podporuje Ukrajinu.

„Maďarsko se pomalu stává jedinou zemí, která je schopna mluvit s oběma stranami,“ řekl Orbán novinářům při setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ten jeho „misi“ ocenil a přivítal ho i jako zástupce Evropské unie. Naposledy byl v Moskvě u Putina premiér členské země EU v dubnu 2022 – byl to rakouský kancléř Karl Nehammer.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • - Jak Orbánovu cestu vnímají jiní evropští politici
  • - Jak ji obhajuje šéf jeho poradců
  • - Proč maďarská politika nahrává Rusku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se