Maďarský premiér Viktor Orbán nezastupuje v Moskvě české zájmy ani zájmy Evropské unie, uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). Orbán dorazil do ruské metropole v pátek dopoledne a po příletu se setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Fiala zopakoval, že Česko stojí za Ukrajinou a Putin je agresor.

„Viktor Orbán v Moskvě nezastupuje naše zájmy ani zájmy EU. Nemá ani žádný mandát vyjednávat naším jménem. Česká pozice je jasná: Putin je agresor, my stojíme na straně Ukrajiny,“ napsal Fiala na sociální síti X.

Obdobně jako český premiér se vyjádřili představitelé EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell v prohlášení napsal, že Orbán vyrazil do Moskvy na bilaterální návštěvu, ke které nedostal žádný mandát od Evropské unie. Cestu zkritizovala i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž politika „appeasementu“, tedy ústupků či usmíření, Putina nezastaví.

V úterý se Orbán, jehož země od pondělí předsedá Radě EU, setkal v Kyjevě s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Svou nynější cestu označil maďarský premiér za pokračování „mírové mise“, kterou zahájil návštěvou ukrajinského hlavního města. Před jednáním s Putinem Orbán uvedl, že se Maďarsko stává poslední evropskou zemí, která dokáže mluvit s Ruskem i Ukrajinou.

K Orbánově návštěvě Moskvy se vyjádřil také generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, který prohlásil, že Orbán při ní nereprezentuje NATO. O cestě do Ruska informoval Orbán Severoatlantickou alianci podle generálního tajemníka předem. Stoltenberg zdůraznil, že Maďarsko v minulosti podpořilo veškerá prohlášení NATO odsuzující ruskou agresi na Ukrajině. Všichni spojenci si podle šéfa NATO uvědomují, kdo je agresor a že Rusko je za válku zodpovědné.

Maďarsko navzdory ruské invazi na Ukrajinu udržuje dobré vztahy s Ruskem. Odmítá Kyjevu poskytovat vojenskou pomoc a kritizuje sankce, které EU uvalila na Rusko kvůli agresi vůči Ukrajině. Orbán patří k několika málo západním lídrům, kteří se od začátku invaze setkali s Putinem. V Moskvě byl naposledy v září 2022 na pohřbu bývalého prezidenta Sovětského svazu Michaila Gorbačova.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist