Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil úterní jednání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem v Kyjevě za možný základ pro příští dohodu s Maďarskem. Ochotu uzavřít dohodu vyjádřil také Orbán, který do Kyjeva přicestoval poprvé od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022.

Premiér uvedl, že Maďarsko oceňuje Zelenského mírové iniciativy a že hostitele požádal, aby zvážil uzavření příměří, které by mohlo urychlit zahájení mírových rozhovorů, napsala agentura Reuters. Orbán podle ní také prohlásil, že se obě země snaží překonat dřívější neshody a že se zaměřují na budoucnost.

Návštěva se koná den poté, co se Maďarsko ujalo půlročního předsednictví v Radě Evropské unie. To sice dává Budapešti jen malou reálnou moc, umožňuje jí ale ovlivňovat unijní agendu. Maďarsko bylo poslední dobou terčem kritiky kvůli blokování, zpožďování či rozmělňování téměř veškeré pomoci určené Ukrajině, na které se ostatní členské státy shodly.

Cílem maďarského předsednictví je řešit problémy, kterým čelí EU, a proto první cesta vede do Kyjeva, napsal Orbán na facebooku.

Orbán viní Kyjev z diskriminace maďarské menšiny v Zakarpatí a i tímto tvrzením ospravedlňuje své odmítnutí poskytnout Ukrajině zbraně nebo povolit jejich převoz přes společnou hranici.

Podle deníku Ukrajinska pravda maďarský premiér po příjezdu do ukrajinského hlavního města nejprve zamířil na maďarské velvyslanectví.

Orbánova návštěva přichází v době, kdy se maďarský premiér snaží získat členy do nové aliance evropských nacionalistických stran Patrioti pro Evropu, která by se podle jeho představ měla stát největší pravicovou frakcí v Evropském parlamentu, připomněla agentura AP. Skupina, jejímž spoluzakladatelem je i české hnutí ANO, čelí kritice, že sdružuje strany vstřícné vůči Rusku.

Od ruského vpádu na ukrajinské území v únoru 2022 Orbán Ukrajinu ještě nenavštívil. Zároveň patří k několika málo západním lídrům, kteří se od invaze setkali s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle listu Ukrajinska pravda byl Orbán v Kyjevě naposledy v roce 2012, tehdy jednal s tehdejším proruským prezidentem Viktorem Janukovyčem, svrženým a vyhnaným z Kyjeva v únoru 2014.

Se Zelenským hovořil Orbán před několika dny na summitu EU v Bruselu. Ukrajinský prezident na vrcholné schůzce vyzval lídry všech zemí EU, aby dále zvýšili vojenskou pomoc Ukrajině, která se třetím rokem brání ruské agresi. Budapešť nadále udržuje vřelé vztahy s Moskvou.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist