Dodávky dělostřeleckých granátů, které měly měsíce zdržení kvůli politickým tahanicím ve Washingtonu, se začaly dostávat k ukrajinským jednotkám na frontové linii. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která zároveň napsala, že tyto dodávky pomáhají zmírnit tlak na ukrajinské vojáky přečíslené ruskými invazními silami. Nezávisle na zprávě Reuters dnes český premiér Petr Fiala oznámil, že před časem na Ukrajinu dorazila první zásilka dělostřelecké munice pořízené v rámci české iniciativy.

Reportéři Reuters navštívili ukrajinskou dělostřeleckou jednotku v Doněcké oblasti na východě země. Vojáci v té době stříleli z amerických samohybných houfnic M-109 tak, jak vyžadovala situace. V minulosti byli podle svých slov nuceni omezovat používání dělostřeleckých nábojů ráže 155 mm kvůli jejich nedostatku.

„Panoval ‚hlad po nábojích‘. Munice byla na poměrně přísný příděl. Mělo to dopad na pěchotu. Plížili se (Rusové) ze všech stran, zraňovalo to příslušníky pěchoty,“ popsal velitel jednotky, šestačtyřicetiletý Vasyl. Nyní podle něj tento „hlad“ pominul. „Pracujeme dobře,“ dodal ukrajinský voják.

Poptávka po dělostřeleckých nábojích prudce vzrostla poté, co Rusko v únoru 2022 zahájilo rozsáhlou invazi do sousední země. Časem se ztenčily zásoby spojenců Kyjeva, kteří napadenou zemi podporují dodávkami zbraní. Zapotřebí jsou přitom tisíce dělostřeleckých granátů denně, píše Reuters.

Půlka peněz zmizela, jsou v kapsách úředníků. Reportérka o rozkradené obraně Ukrajiny

Situaci zkomplikovalo pětiměsíční čekání, než na konci dubna americký Kongres schválil odkládaný balík pomoci v hodnotě 61 miliard dolarů (1,4 bilionu korun), jehož cílem je mimo jiné doplnit zásoby ukrajinského dělostřelectva i protivzdušné obrany. Americké dodávky byly do té doby kvůli nedostatku financí od konce loňského roku zablokované. Žádost amerického prezidenta Joea Bidena o schválení výdajů tehdy narazila na odpor republikánů, kteří souhlas dlouho podmiňovali zpřísněním imigrační politiky.

Česko mezitím na únorovém summitu Evropské unie přišlo s návrhem na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu ze zemí mimo EU. Ministryně obrany Jana Černochová před několika dny v televizi CNN řekla, že k iniciativě se připojilo 18 zemí a první dodávka munice bude na Ukrajině do konce června, jak bylo přislíbeno. Premiér Fiala dnes na sociálních sítích bez podrobností napsal, že první zásilka munice z české iniciativy dorazila na Ukrajinu už před časem.

Ruské invazní síly potíží ukrajinské armády využily k tlaku na východní frontě u Avdijivky a dosáhly největšího postupu od prvních měsíců války, napsala na začátku května stanice CNN. Rusko 10. května také otevřelo novou frontu v Charkovské oblasti, kde zprvu postupovalo a zabralo několik vesnic. Agentura AP o uplynulém víkendu napsala, že Ukrajincům se do určité míry daří zastavovat nový postup Rusů podél severovýchodní fronty, což dala do souvislosti s nedávným rozhodnutím Washingtonu, jenž Kyjevu povolil používat zbraně dodané Američany k omezeným úderům na ruské území.

Jeden z dělostřelců jednotky, kterou navštívili reportéři Reuters, upozornil, že munice není pro Ukrajinu jediný problém. „Je nás velmi málo. Není dost lidí. Nemáme ani polovinu lidí, které bychom měli mít,“ řekl devětatřicetiletý Oleh. Ukrajinské úřady po ruském vpádu vyhlásily válečný stav a všeobecnou mobilizaci, nicméně ukrajinská armáda se v poslední době potýká s nedostatkem vojáků. V květnu v zemi vstoupily v platnost přísnější pravidla odvodu do armády, kterými se Kyjev snaží doplnit stavy po měsících vyčerpávajících bojů.

Půlka peněz zmizela, jsou v kapsách úředníků. Reportérka o rozkradené obraně Ukrajiny

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist