Ukrajina poprvé zasáhla místo v ruské Belgorodské oblasti, ze kterého Rusové zřejmě raketovými systémy ostřelovali oblast Charkova. Při útoku byly podle vojenských expertů pravděpodobně použity americké rakety GMLRS odpálené z raketometu HIMARS, uvedl v pondělí ruský nezávislý server Agenstvo.

„Zasažení S-400 se může stát prvním potvrzeným případem úspěšného použití západních zbraní proti cílům na mezinárodně uznávaném území Ruska,“ napsalo Agenstvo. Ani Ukrajina, ani Rusko až dosud tento zásah nepotvrdily, upozornil ukrajinský server Fokus.

Také ten večer informoval o zasažení ruského systému protivzdušné obrany S-300 či S-400, které ovšem ruské síly v nynější válce často používají také k ostřelování pozemních cílů. Upozornil, že gubernátor Belgorodské oblasti na sociálních sítích varoval veřejnost před raketovým útokem.

Agenstvo i Fokus se odvolaly na záběry z místa zásahu, které zveřejnil zpravodajský kanál Dosje špiona.

Zasaženo bylo stanoviště ruské protivzdušné obrany u vsi Kiselevo ležící 13 kilometrů od Belgorodu, tvrdí ukrajinský kanál DniproOSINT. Útok se zřejmě stal už v neděli. Na místě byla zničena přinejmenším dvě vozidla s vypouštěcími zařízeními a několik dalších dopravních prostředků, tvrdí analytik Jan Matvejev. O zasažení systému S-400 informoval také jeden z ruských válečných blogerů, který kritizoval nahromadění všech vozidel na jednom místě, takže k jejich zničení postačí jediná raketa.

Minulý pátek mluvčí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského potvrdil, že Spojené státy zmírnily svůj odmítavý postoj vůči tomu, aby ukrajinská armáda používala americké zbraně k útokům proti cílům na ruském území. Nově je bude moci nasazovat při operacích v okolí Charkova, kde Rusko nedávno zahájilo novou ofenzivu. Britský list The Guardian k tomu napsal, že Ukrajinci tak budou moci využívat raketomety HIMARS k útokům na ruské vojáky a velitelská a kontrolní střediska. „To výrazně posílí naši schopnost reagovat na snahy Ruska o soustřeďování vojáků podél hranice (s Ukrajinou),“ řekl mluvčí Zelenského Serhij Nykyforov.

V posledních dnech se přístup ukrajinských spojenců k použití jimi dodávaných zbraní proti cílům uvnitř Ruska mění. V úterý francouzský prezident Emmanuel Macron při státní návštěvě Německa prohlásil, že Ukrajina by měla mít možnost dodanými západními zbraněmi napadat i cíle v Rusku, ze kterých ruská armáda Ukrajinu ostřeluje a ze kterých útočí. Obdobné povolení zaznělo také z Berlína, podle kterého má Ukrajina v souladu s mezinárodními právními závazky právo se bránit proti útokům vedeným z ruského území.

Desítky tisíc nábojů. Česká muniční iniciativa bude brzy pomáhat na Ukrajině, říká premiérův poradce

Itálie dodá další systém protivzdušné obrany

Itálie pošle Ukrajině další protivzdušný systém SAMP/T. Informaci, o které dříve psala některá média, potvrdil ministr zahraničí Antonio Tajani. Obsah zbytku dodávky vojenské pomoci, která by se mohla na Ukrajinu vyrazit po volbách do Evropské parlamentu, Tajani nekomentoval, píše dnes italský tisk.

"Ví se, že pošleme systém SAMP/T, který je nástrojem protivzdušné obrany, o což nás požádala samotná Ukrajina," uvedl Tajani v rozhovoru, který v pondělí večer odvysílala stanice Rai. Obsah zbytku dodávky vojenské pomoci Ukrajině nechtěl komentovat. Podle něj je však vláda ochotná změnit postup předchozího kabinetu Maria Draghiho a odtajnit, jaké zbraně Itálie napadené zemi poskytuje.

Deník Corriere della Sera tento týden napsal, že součástí dodávky budou vedle systému SAMP/T také střely s dlouhým doletem Storm Shadow. Řím zbraně pošle Ukrajině zřejmě až po summitu zemí skupiny G7, který se uskuteční na jihu Itálie v polovině června, řekl deníku nejmenovaný zdroj.

"Řekli jsme, že nevyšleme vojáky na Ukrajinu a že italské zbraně nelze používat v Rusku," uvedl dále italský ministr zahraničí. Už minulý týden uvedl, že italská ústava neumožňuje nasazení italských zbraní poskytnutých Ukrajině při úderech na vojenské cíle na ruském území. Takovou interpretaci však někteří ústavní právníci zpochybňují s tím, že klíčový je obranný charakter vojenských operací vedených Ukrajinou.

Francouzsko-italský systém SAMP/T, známý také jako Mamba, je jediným systémem evropské výroby, který poskytuje ochranu proti balistickým střelám. S dosahem zhruba 100 kilometrů dokáže sledovat desítky cílů a až deset naráz jich zasáhnout.

První SAMP/T poskytly Řím a Paříž společně v roce 2023, ale Ukrajina v posledních měsících opakovaně vyzývá své partnery, aby jí více pomohli se vzdušnou obranou. Rusko zesiluje tlak pomocí útoků raketami a drony na města a energetickou infrastrukturu.

Desítky tisíc nábojů. Česká muniční iniciativa bude brzy pomáhat na Ukrajině, říká premiérův poradce

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist