Jde o ověřené záběry a i od našich kolegů, kteří jsou přímo na Ukrajině na bojišti, máme potvrzeno, že FPV drony se staly poměrně přelomovým prvkem v boji,“ říká bezpečnostní analytik Milan Mikulecký k videím, na kterých ukrajinské drony vyřazují ruské tanky.

„Už v průběhu první světové války dokázaly ponorky s asi 30 lidmi naprosto deklasovat ohromné obrněnce, jejichž posádky čítaly několik tisíců mužů,“ popisuje bezpečnostní expert Mikulecký, jak je možné, že malé FPV drony dokážou vyřadit ruské tanky. „Je vždycky otázka, jak prostředky nasadíte, než protistrana najde nějaká adekvátní protiopatření. Tam se otevírá časové okno, kde i s poměrně malými prostředky dokážete ohrozit mnohem větší,“ popisuje analytik ve Spotlight News.

Mikulecký je sám spoluzakladatelem spolku drony Nemesis, který v Česku vybírá peníze na nákup dronů pro Ukrajinu. „V rámci naší sbírky respektujeme české zákony, takže pokud od lidí shromáždíme finanční prostředky, jsou použité pouze na drony takzvaně neletální, které nenosí žádnou výzbroj. V České republice vlastně legálně nemůžete vybírat peníze na žádné zbraně,“ vysvětluje expert, podle kterého jsou drony z Česka používané především na průzkum nebo přenos zátěže, jako jsou třeba lékárničky.

Drony se podle analytika pohybují dnes svou cenou okolo osmi tisíc korun. Ty uzpůsobené na boj pak kolem deseti tisíc korun. „Ta ekonomika války je neúprosná. Vy na tank pošlete čtyři nebo šest dronů a tomu tanku vyčerpáte zásoby aktivní ochrany. Pak přiletí sedmý osmý dron za několik tisíc a zničí tank za 400 milionů korun,“ dodává Mikulecký.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist