Den sedmistý čtrnáctý, středa 7. února 2024

Ruští intelektuálové, umělci a pozorovatelé – zejména ti, kteří se ocitli v exilu – teď prožívají velkou krizi sebevědomí. Najednou si uvědomili, že vždy byli stoupenci a spojenci svého nelidského státu.

Zdá se, že jde o paradox. Byli to ruští spisovatelé a hudebníci, kteří se v sovětských dobách vždy stavěli proti despotismu, který je obklopoval, ale později, v novém „svobodném Rusku“, vytrvale hájili svobodu světonázoru a liberalismus. Právě tato liberální inteligence tvořila několik milionů migrantů, kteří v posledních dvou letech narychlo opustili Rusko – a právě odmítnutí války rozpoutané Putinem bylo hlavním motivem. To je v mnoha ohledech pravda, ale jak se ukazuje, když jde o obranu individuální svobody před státem, je role ruského básníka bezvadná, ale když tento stát potlačuje sousední národy, které napadl, básník toto potlačování s úsměvem schvaluje.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.