Ukrajinské úřady nařídily evakuaci civilistů z obcí poblíž frontového města Kupjansk na severovýchodě země. Oznámil to v úterý na sociálních sítích šéf Charkovské oblasti Oleh Syněhubov, podle nějž je rozhodnutí reakcí na opakované útoky ruské armády.

Celkem má být podle Syněhubova z 26 vesnic severně a jihovýchodně od Kupjansku evakuováno přes 3000 lidí, včetně 279 dětí. Ukrajinské úřady jim podle Syněhubova poskytnou náhradní ubytování.

Oblast východně od Charkova s centrem v dopravně významném městě Kupjansku byla na začátku války obsazena Ruskem, Ukrajině se ji ale podařilo osvobodit při bleskové protiofenzivě ze září 2022. Loni v létě zde Rusko znovu přešlo do ofenzivy, která zatím zaznamenala minimální úspěchy.

Oblasti v blízkosti fronty jsou zde vystaveny téměř každodennímu ostřelování. Bezmála 60 lidí podle ukrajinských zdrojů zahynulo při ruském útoku, který loni v říjnu zasáhl obchod a kavárnu ve vesnici Hroza, zhruba 30 kilometrů západně od Kupjansku.

Evakuaci civilistů ze samotného Kupjansku a některých přilehlých obcí nařídily ukrajinské úřady již loni v srpnu. Týkat se měla tisíců lidí, ne všichni ale pokynu uposlechli.

Ukrajinská pomsta. Přijdou útoky, které Rusy už budou opravdu bolet, míní analytik

 

Podpora Ukrajiny

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v úterý vyzvala mezinárodní společenství k „předvídatelné podpoře“ Ukrajiny, která aktuálně čeká na nové dodávky amerických zbraní i nový balík finanční pomoci od Evropské unie. Při projevu na zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu se dotkla také řady dalších otázek a volala po jednotě tváří v tvář „éře konfliktu a konfrontace“.

Rusko podle šéfky unijní exekutivy po předloňské invazi do sousední země zaznamenalo několikeré selhání. Jednak vojenské, ale také diplomatické a ekonomické. Po zavedení bezprecedentních západních sankcí se stalo závislým na Číně, prohlásila von der Leyenová.

„To všechno nám říká, že Ukrajina může v téhle válce obstát. Ale musíme nadále podporovat její odpor. Ukrajinci potřebují předvídatelné financování v roce 2024 a dál. Potřebují trvalé dodávky zbraní,“ řekla.

Jakkoli to předsedkyně EK ve svém projevu nezmínila, v západní podpoře Kyjeva se v posledních měsících objevily značné trhliny. Dodávky vojenského vybavení ze Spojených států se zastavily poté, co Kongres na konci loňského roku na tento účel nevyčlenil nové prostředky, zatímco v EU Maďarsko blokuje dlouhodobou finanční pomoc napadené zemi v objemu 50 miliard eur (1,2 bilionu Kč).

Podle von der Leyenové je třeba „prosazovat globální spolupráci více než kdy dříve“, protože svět prochází érou konfliktu, rozdrobení a strachu. V projevu předsedkyně Evropské komise vyzdvihla hrozbu dezinformací a polarizace ve společnosti, které podle ní podkopávají schopnost zemí čelit výzvám, jako jsou klimatické změny nebo „zesílené geopolitické soutěžení“.

Ukrajinská pomsta. Přijdou útoky, které Rusy už budou opravdu bolet, míní analytik