Írán v Ománském zálivu zabavil ropný tanker St Nikolas plující pod vlajkou Marshallových ostrovů. Informovaly o tom ve čtvrtek světové a íránské tiskové agentury.

Britská vojenská služba Maritime Trade Operations (UKMTO) a soukromá britská společnost Ambrey, které se zabývá námořní bezpečností v oblasti, předtím potvrdily, že ozbrojení muži ve vojenských uniformách vstoupili na palubu tankeru v Ománském zálivu. Incident zvyšuje napětí na blízkovýchodních vodních cestách, poznamenala agentura AP.

"Čtyři až pět neoprávněných osob" vstoupilo na loď plující u města Suhár na severu Ománu, uvedla UKMTO. Tyto osoby měly na sobě černou vojenskou uniformu a masky stejné barvy, dodala služba.

Incident se podle firmy Ambrey odehrál kolem 07:30 (04:30 SEČ) na palubě lodi St Nikolas, což je ropný tanker plující pod vlajkou Marshallových ostrovů. Tanker poté zamířil k městu Džask na jižním pobřeží Íránu.

Řecká společnost Empire Navigation, která plavidlo provozuje, v prohlášení uvedla, že ztratila kontakt s lodí a 19 členy posádky, kterou tvořilo 18 Filipínců a jeden Řek. Loď vyplula z irácké Basry s nákladem přibližně 145.000 tun ropy a místem určení byla turecká Aliaga, uvedla firma.

Loni americké úřady v rámci sankcí zabavily milion barelů íránské surové ropy na plavidle, které tehdy neslo jméno Suez Rajan. Íránské úřady tehdy varovaly, že to nezůstane bez odpovědi. "Po loňské krádeži íránské ropy Spojenými státy tanker St Nikolas dnes ráno na soudní příkaz zabavilo íránské námořnictvo a plavidlo je na cestě do íránských přístavů," citovala dnes polooficiální íránská agentura Fars íránské námořnictvo.

Incident se stal v době, kdy milice jemenských Húsíů podporované Íránem útočí na lodní trasy v Rudém moři.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist