Izraelská armáda ví přesně, kde se ukrývá vůdce teroristického hnutí Hamás v Gaze Jahjá Sinvár, nemůže ho ale zabít raketovým úderem, protože je obklopen velkým počtem izraelských rukojmích. Informoval o tom dnes server The Times of Israel (ToI) s odvoláním na zprávu deníku Israel Hajom. Podle ToI totéž řekl v neděli rozhlasu Kan bývalý šéf vojenské rozvědky Amos Jadlin.

Koncem prosince izraelská armáda uvedla, že na předměstí Gazy zničila byt, který Sinvár využíval k úkrytu. Na místě vojáci našli také 20 metrů hlubokou šachtu vedoucí do dlouhého rozvětveného tunelu. Systém tunelů pod Pásmem Gazy měří několik stovek kilometrů a podle izraelské armády má výstupy také pod nemocnicemi či školami.

Sinvár je podle Izraele jedním ze strůjců bezprecedentního útoku Hamásu ze 7. října, při němž několik tisíc palestinských ozbrojenců vtrhlo z Pásma Gazy do Izraele a povraždilo na 1200 lidí. Dalších asi 240 osob palestinští radikálové unesli do Gazy jako rukojmí, která chtějí vyměnit za Palestince držené v izraelských věznicích. Během dosud jediného příměří v této tříměsíční válce, které trvalo koncem listopadu týden, propustil Hamás 105 rukojmích výměnou za 240 palestinských vězňů.

Podle izraelské vlády drží palestinští radikálové v Pásmu Gazy ještě asi 136 rukojmích, ne všichni z nich jsou ale zřejmě stále naživu. Podle izraelské armády je mrtvých nejméně 25 rukojmích v zajetí Hamásu.

Analytik o dění v Gaze: 60 procent zabitých jsou civilisté. Izrael ztrácí podporu

Příbuzní unesených, kteří během příměří nebyli propuštěni, se od začátku prosince snaží přimět izraelskou vládu, aby pokračovala v jednáních s Hamásem o propuštění jejich blízkých. Rozhovory, které zprostředkovávají zejména Katar a Egypt, byly naposledy přerušeny 2. ledna poté, co byl při – zřejmě izraelském – útoku v Bejrútu zabit zástupce šéfa Hamásu Sálih Arúrí a několik jeho kolegů.

Koncem minulého týdne příbuzní šesti rukojmích ve snaze oživit jednání navštívili Katar, kde se o víkendu setkali s katarskými vládními činiteli. Ti jim podle serveru ToI potvrdili, že jednání Hamásu s Izraelem komplikuje zabití Arúrího. Představitelé Hamásu už předtím ale prohlašovali, že nepropustí další rukojmí, pokud izraelská armáda nezastaví svou ofenzivu v Gaze. Izraelský ministr obrany Joav Galant ale tvrdí, že izraelská armáda bude pokračovat ve vojenské operaci s cílem zničit Hamás. Podle Galanta se vojáci snaží rukojmí najít a osvobodit.

„Myslíme si, že katarská vláda má za cíl dojednat propuštění všech rukojmích z humanitárních důvodů, ale i proto, že to považuje za důležité kvůli míru v regionu,“ uvedla Noam Perryová, dcera jednoho z unesených po návštěvě Kataru. Šlo o první cestu příbuzných do Kataru od únosu jejich blízkých Hamásem z izraelského pohraničí 7. října.

Analytik o dění v Gaze: 60 procent zabitých jsou civilisté. Izrael ztrácí podporu