Venezuelský prezident Nicolás Maduro nařídil státním těžebním společnostem nachystat se na těžbu ropy a kovů na území sousední Guyany, na něž si Caracas činí nárok. Podle tiskových agentur autoritářský vládce v úterý prohlásil, že venezuelská vláda bezodkladně vydá licence k dobývání cenných surovin. Chce také navrhnout zákon, který by vytvořil novou provincii Esequibo tvořící v současnosti přibližně dvě třetiny území Guyany.

Maduro v televizním vysílání promluvil dva dny po referendu, v němž se obyvatelé Venezuely vyslovili pro to, aby jejich země převzala správu nad sporným územím bohatým na suroviny.

Prezident nařídil státní ropné firmě PDVSA a železárnám CVG, aby vytvořily nové divize určené pro těžbu v Esequibu. Až vzniknou, vláda jim podle něho ihned vydá licence, aby mohly začít těžit.

Esequibo patřilo v koloniálním období nejprve ke španělské Venezuele. Tehdejší britské kolonii Guyaně připadlo roku 1899 na základě arbitráže pod dohledem Spojených států, Británie a Ruska. Když v roce 1966 získala Guyana nezávislost, Venezuela si část Esequiba začala nárokovat u mezinárodních soudů. Napětí vzrostlo poté, co byla u pobřeží tohoto regionu nalezena ropa a zemní plyn.

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) minulý týden krátce před referendem Caracasu nařídil, aby nepodnikal žádné kroky, které by zbavily Guyanu kontroly nad Esequibem. Venezuela ujistila, že nehledá důvod k invazi do oblasti. Voliči však mimo jiné v referendu odmítli, aby ICJ rozhodoval územní spory mezi oběma zeměmi.

Maduro v úterý hovořil také o zákonu, který by vedl k vytvoření provincie Esequibo v rámci Venezuely. Podle některých analytiků je celá vládní kampaň motivována snahou vylepšit preference prezidenta před volbami, jež se budou konat v příštím roce.