Venezuelané se v nedělním referendu vyslovili pro to, aby jejich země převzala správu nad více než dvěma třetinami sousední Guyany. Podle agentury DPA o tom informovala autoritářská vláda prezidenta Nicoláse Madura. Guyana plebiscit považuje za krok k anexi svého na nerostné suroviny bohatého území a jasně ho odmítá.

V referendu šlo o to, jestli má Venezuele připadnout správa nad částí Guyany známé jako Esequibo, a také o to, jestli zdejší obyvatelé mají dostat venezuelské občanství. V neposlední řadě šlo o odmítnutí pravomoci Mezinárodního soudního dvora (ICJ) rozhodovat o řešení územního sporu mezi oběma jihoamerickými zeměmi.

Pro vytvoření nového venezuelského federálního státu s názvem Guyana Esequibo se vyslovilo zhruba 96 procent hlasujících. Podobné podpory se dostalo i dalším návrhům v plebiscitu. Referenda se zúčastnilo na 51 procent oprávněných voličů. Podle agentury AFP ale volební komise neposkytla transparentní informace o volební účasti. Maduro hlasování označil za kompletní úspěch pro zemi a její demokracii.

ICJ v pátek nařídil Venezuele, aby nepodnikala žádné kroky, které by zbavily Guyanu kontroly nad Esequibem. Soud však Caracasu, který tvrdí, že mu oblast byla před více než 120 lety neprávem odňata, výslovně nezakázal, aby uskutečnil referendum. Guyana žádala soud, aby Venezuele nařídil zastavit části hlasování.

Podle AFP nebude mít výsledek referenda v krátkodobém horizontu žádné konkrétní důsledky, jelikož se území nachází v Guyaně a nejednalo se o hlasování o sebeurčení. Přesto vyvolalo znepokojení v guyanském hlavním městě Georgetownu i na mezinárodní úrovni.

Caracas ujistil, že nehledá důvod k invazi do oblasti, jak se Guyana obává, že se nakonec stane. Guyanský prezident Irfaan Ali v neděli ujistil své krajany, že "v nadcházejících hodinách, dnech a měsících se není čeho obávat". "Naší první linií obrany je diplomacie a my jsme ve velmi, velmi silné pozici," dodal, zdůraznil, že země má širokou mezinárodní podporu, a vyzval Caracas, aby "projevil zralost a odpovědnost".

Esequibo (též Essequibo či Guayana Esequiba) je území o rozloze asi 160.000 kilometrů čtverečních, na němž žije na 125.000 lidí. Guyana má celkovou rozlohu 214.970 kilometrů čtverečních a přibližně 800.000 obyvatel.

Caracas tvrdí, že přirozenou hranicí by měla být řeka Essequibo, jak tomu bylo v roce 1777 v době španělského impéria. Guyana, která má jedny z největších zásob ropy na obyvatele na světě, se domnívá, že by měla být dodržována hranice z britských koloniálních dob.

Území patřilo v koloniálním období ke španělské Venezuele. Guyaně - tehdy britské kolonii - připadlo roku 1899 na základě arbitráže pod dohledem Spojených států, Británie a Ruska. Když v roce 1966 získala Guyana nezávislost, Venezuela si část Esequiba začala nárokovat u mezinárodních soudů. Napětí vzrostlo poté, co byla u pobřeží tohoto regionu nalezena ropa a zemní plyn.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist