V České republice máme desetitisíce firem, které jsou kontrolované přímo nebo nepřímo ruským kapitálem. Co se týče nemovitého majetku: toho tu podle analytiků může být v hodnotě stovek miliard korun,“ říká k rozsahu ruského majetku v Česku reportér České televize Jiří Hynek. Podle něj je zmrazení státního ruského majetku vládou velkým krokem. „Dosud byl ve vzduchoprázdnu,“ říká novinář.

V polovině listopadu vláda zmrazila ruský státní majetek. V České republice jde hlavně o nemovitosti, které vlastní státní agentura přímo podléhající Kremlu, potažmo Vladimiru Putinovi. Podle reportéra České televize jde o zásadní zlom. „Do této chvíle jsme uplatňovali sankce Evropské unie na řekněme několik firem a podnikatelů. Český sankční seznam měl zhruba tři lidi. A tohle je velmi významné právě proto, že to zasáhlo přímo majetek Ruské federace,“ vysvětluje Hynek.

Majetek, který Putinův režim v Česku drží, je navíc podle něj v lukrativních oblastech, ať už jde o Prahu 6 – Bubeneč, Jevany u Prahy nebo Karlovy Vary a Brno. „V současné době jsou některé nemovitosti stále pronajímány a v podstatě nikdo nevěděl, jaký zisk z tohoto Rusům plyne. Nikdo neměl kontrolu ani nad tím, zda se tam platí daně. Ještě asi před týdnem řada nájemníků platila nájem v hotovosti,“ přibližuje novinář například situaci bytových komplexů v Praze.

Ministr zahraničí Jan Lipavský se přitom už nechal slyšet, že nečeká po zmrazení ruského majetku jakékoliv odvetné kroky Kremlu. Podle něj nemá Česká republika v Ruské federaci rozsáhlý majetek, o který by se vláda měla strachovat. S tím ale reportér České televize nesouhlasí.

„Trochu mě to překvapilo. Pokud je mi známo, tak máme v Moskvě stále Český dům, což je poměrně rozsáhlý majetek v hodnotě řekněme miliardy korun. Myslím si, že o něj se může Česká republika strachovat. Už před půlrokem byly náznaky toho, že by Český dům mohl být zkonfiskován,“ varuje novinář.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist