Oksana říká, že svůj život odložila. Covid-19 ji před dvěma lety vzal matku a manžela. Ruské dělostřelecké ostřelování ji letos na jaře připravilo o otce a nejstaršího syna. „Ponořila jsem se do své práce,“ vypráví 480 metrů hluboko pod městem Ternivka na východě Ukrajiny, zatímco v okolní tmě září bělmo jejích očí. Devětačtyřicetiletá žena dříve pracovala jako učitelka tance v internátní škole pro chudé děti v Bachmutu, místě jedné z nejtvrdších bitev rusko-ukrajinské války. Dnes jsou její dům i město zničené, škola zavřená, nejbližší příbuzní mrtví a ona pracuje jako hornice, píše The Economist.

Po vpádu Rusů na Ukrajinu v únoru 2022 Oksana (vedení jejího dolu požádalo, aby se příjmení zaměstnanců nepoužívala) utekla do Polska, kde v restauraci vařila a myla nádobí. Po Ukrajině se jí však stýskalo. Když jí přátelé řekli, že šachta v Ternivce hledá nové pracovníky, přihlásila se. Její nová práce je lépe placená než většina ostatních a nabízí dobrý důchod, vysvětluje Oksana. Pomáhá jí také blokovat vzpomínky. „Chci na všechno zapomenout,“ říká během pracovní pauzy.

Ukrajinci zveřejnili, jak žijí v zajateckém táboře ve Lvovské oblasti zajatí ruští vojáci

Válka změnila životy nespočtu Ukrajinců i pracovní trh v zemi. Přibližně 4,8 milionu lidí přišlo po útoku Ruska téměř ze dne na den o práci. Odhaduje se, že nezaměstnanost se v říjnu letošního roku snížila na 18,4 procenta z více než 30 procent na jaře 2022, ale zůstává výrazně nad předválečnou úrovní. Podle jednoho z průzkumů změnilo od začátku války profesi 17 procent ukrajinských pracovníků. Statisíce lidí byly odvedeny do armády. Američtí představitelé odhadují, že ve válce zahynulo nejméně 70 tisíc ukrajinských vojáků a dalších až 120 tisíc bylo zraněno. S tím, jak je povoláváno stále více Ukrajinců, roste poptávka po pracovnících v odvětvích, kterým tradičně dominují muži.

Na scénu vstupují ukrajinské ženy. Válka a okupace znemožnily sběr kvalitních údajů, existují však náznaky, že ženy stále více pohánějí ochromenou ukrajinskou ekonomiku. Z 36 tisíc malých a středních podniků, které byly letos na Ukrajině zaregistrovány, jich 51 procent vedou ženy, říká ministryně hospodářství Julija Svyrydenková. Stále více žen začíná pracovat v průmyslu, stavebnictví a hornictví.

V příštích letech bude Ukrajina potřebovat armádu lékařů a psychologů, kteří se budou starat o válečné veterány, včetně traumatizovaných vojáků a tisíců lidí s amputovanými končetinami. Mnoho, ne-li většina těchto pečovatelů budou ženy. Energetika, doprava a obranný průmysl, které by měly po válce hrát v ekonomice významnou roli, budou také jistě přitahovat více pracovnic.

Z důlního komplexu u Ternivky armáda povolala 600 mužů, což je asi desetina všech zaměstnanců, říká ředitel podniku Dmytro Zabělin. Na jejich místo nastoupilo přibližně 300 žen. Důl zaměstnával ženy i před válkou, ale žádná nepracovala v podzemí. Více než 100 nových zaměstnankyň teď pracuje právě tam.

Oksana obsluhuje a udržuje pásový dopravník, který přepravuje uhlí na povrch. Jiné ženy pracují jako bezpečnostní inspektorky a elektrikářky. Další se k nim přidávají. Olena, jejíž manžel je bývalý horník a nyní velí četě nedaleko Luhansku, se školí na obsluhu vlaků, které spojují části dolu. Nedávno osmnáctiletá Hanna se bude starat o klece, které dopravují horníky mezi jednotlivými důlními patry. Ternivka je daleko za frontovou linií, ale oblast zasáhly ruské řízené střely s plochou dráhou letu. „Je to velmi děsivé. Ale dokud jsem pod zemí, nemůžu to slyšet,“ říká Hanna.

Těžba uhlí je nebezpečná a vyčerpávající práce. A válka ji učinila ještě náročnější. Během výpadků proudu způsobených ruskými útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu v uplynulé zimě museli horníci v Ternivce ujít až sedm kilometrů a pak pomocí únikových žebříků překonat 680 metrů, aby se dostali na povrch. Díky novým generátorům mohou nyní doly udržovat vlaky a důlní klece v chodu dostatečně dlouho, aby zajistily méně trýznivý únik.

Ukrajina má v oblasti rovnosti žen a mužů před sebou ještě dlouhou cestu. Míra účasti žen na trhu práce v minulých letech klesala. Z 54 procent v roce 1990 poklesla na 48 procent v předvečer invaze. Ženy jsou nadměrně zastoupeny ve školství, domácích pracích a cestovním ruchu, tedy v profesích, kde bývají platy obvykle nízké. Rozdíl v odměňování žen a mužů se snížil z 26 procent před sedmi lety na současných 18,6 procenta, ale zůstává výrazně nad průměrem EU (kde byl 12,7 procenta v roce 2021).

Až do roku 2017, kdy byl zrušen, zakazoval zákon ze sovětské éry ženám vykonávat 450 profesí – od řízení nákladních vozů po svařování. V následujícím roce Ukrajina přiznala ženám v ozbrojených silách stejná práva jako vojákům z řad mužů. V současné době slouží v ozbrojených silách přibližně 43 tisíc žen, z toho 5000 na bojových pozicích.

Stereotypy ale přetrvávají. „Ženy by se měly věnovat svým ambicím v jiných oblastech,“ přemítá ve své kanceláři ředitel dolu Zabělin. „Žena je strážkyní domova a rodiny,“ míní. Připouští však, že důl pravděpodobně nebude mít jinou možnost než zaměstnat více žen. Mnoho mužů se z fronty nevrátí a Ukrajina bude muset udržovat početnou armádu i po skončení války. „Náš soused se nikam nechystá,“ říká s odkazem na Rusko.

Oksaně se mezitím stýská po bývalém životě a po staré práci, ale z té nové se jí odejít nechce. Zvykla si na hluk, tmu, prach i fárání do podzemí. „Už to není tak děsivé jako válka,“ říká.

Ukrajinci zveřejnili, jak žijí v zajateckém táboře ve Lvovské oblasti zajatí ruští vojáci

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist