Stav ruských jednotek u Orichivu v Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny se patrně zhoršil natolik, že se snížila jejich schopnost podnikat protiútoky a bránit tak ukrajinskému postupu. Ve své nejnovější analýze bojů na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Ukrajinská armáda vede jižně od Orichivu už několik měsíců protiofenzivu. Ruští váleční blogeři podle ISW navíc hovoří o tom, že ruští velitelé stále častěji stojí před volbou, zda ustoupí, nebo zda se budou snažit udržet pozice za cenu ztrát svých vojáků.

Američtí analytici v této souvislosti poukázali na to, že ruský ministr obrany Sergej Šojgu na nedávné poradě s ruským armádním velením chválil určité jednotky působící v Záporožské oblasti. Výběr těchto jednotek přitom působil neobvykle. Podle ISW to může svědčit o tom, že Šojgu se snaží vyzdvihnout ty jednotky, které se řídí příkazy ruského velení požadujícího neustále protiútoky. Některé formace, které Šojgu chválil, podnikají podle pozorování ISW protiútoky i za cenu ztrát a přes svůj patrně neutěšený stav.

Ukrajinské síly zároveň pokračují v protiofenzivě na východě Ukrajiny u města Bachmut. Za poslední den ale nedosáhly žádných nových zisků. Ani ruské síly, které u Bachmutu podnikají útoky, podle ISW v této oblasti nových úspěchů nedosáhly.

Rusové si nejspíš sestřelili Suchoj

Ruské síly s vysokou pravděpodobností minulý týden sestřelily na Ukrajině vlastní stíhačku Suchoj Su-35. Dnes to na sociální síti X uvedlo britské ministerstvo obrany, které se odvolává na poznatky britské vojenské rozvědky. Su-35 je nejmodernější stíhačka v arzenálu ruské armády.

Vlastní letoun ruské síly patrně sestřelily ve čtvrtek u Tokmaku na jihu Ukrajiny, asi 20 kilometrů od frontové linie. Tokmak, okupovaný ruskou armádou, má podle britského ministerstva silnou obranu vzhledem k tomu, že v něm pobývá velení ruské armády, které odtamtud řídí jednotky na jižní frontě.

Velitelství obvykle chrání systémy protivzdušné obrany v nejvyšší pohotovosti, přiblížilo ministerstvo okolnosti sestřelení stíhačky.

Rusko podle Londýna zatím přišlo od začátku invaze na Ukrajinu o asi pět stíhaček Su-35. Tento letoun je vybaven výkonnými motory, díky kterým může dosahovat vysoké rychlosti a zvládne prudké manévry. Nést může širokou škálu zbraní a vydrží poměrně dlouho ve vzduchu.