Rusko od května zažilo přes 500 útoků provedených bezmála tisícovkou bezpilotních letounů, napsal v pondělí server Meduza s odvoláním na zjištění webu Nemoskva.net. S ohledem na tato čísla lze podle Meduzy konstatovat, že válka už se skutečně přenesla i na ruské území.
Od května do konce srpna letošního roku zasáhly dronové útoky 17 ruských regionů, spočítali novináři serveru Nemoskva.net, kteří do své statistiky zahrnuli i Ruskem ovládaný ukrajinský poloostrov Krym, přestože ho za součást Ruska nepovažují. Největší nálet se přitom podle nich odehrál v noci z 29. na 30. srpna, kdy se terčem stalo sedm různých regionů najednou. Bezpilotní letouny tehdy zasáhly mimo jiné letiště v západoruském Pskově, nedaleko hranic s Estonskem a Lotyšskem.
Ukrajina posílá drony na Rusko. Ničí letadla i základny a straší Moskvany, kterým válku doručila až před dveře
Nejčastěji podle této analýzy zažívají nálety bezpilotních letounů Belgorodská a Brjanská oblast u hranic s Ukrajinou, čím dál častěji se ale dronům daří útočit také na Moskvu a okolní Moskevskou oblast. Prakticky všechna dotčená místa v Rusku neleží dál než 1000 kilometrů od hranic s Ukrajinou, tedy ve vzdálenosti, kterou mohou zasáhnout drony vyslané z ukrajinského území, podotkli autoři článku.
Tuto vzdálenost může urazit například bezpilotní prostředek Tupolev Tu-141, známý také pod názvem Striž, který se začal vyrábět na konci 70. let v Sovětském svazu a jehož upravenou verzi podle médií použily ukrajinské ozbrojené síly k útokům na ruské území z loňského prosince. Striž váží pět tun a měří 14 metrů.
K útokům na cíle v Rusku podle serveru Nemoskva.net ukrajinské síly používají také řadu dalších bezpilotních letounů, většinou vyráběných na Ukrajině. Jeden z nich, dron přezdívaný Bober (Bobr), měří na délku 2,5 metru, váží asi 150 kilogramů a je tak mnohem menší než Striž, dokáže ale urazit podobně velkou vzdálenost. Bober je podle analýzy používán ukrajinskými silami teprve od letoška a podílel se na útocích na Moskvu. Ukrajinci mají k dispozici také například drony Switchblade americké výroby, které dokážou urazit vzdálenost asi 80 kilometrů.
Dronové nálety v Rusku zintenzivnily poté, co byla v květnu Moskva svědkem útoku bezpilotního prostředku na Kreml, který ale způsobil jen nepatrné škody. Od té doby čelila Moskva útokům bezpilotních letounů opakovaně, terčem byly například výškové budovy v obchodní čtvrti Moskva-City. Jiné nálety dronů dokázaly na leteckých základnách poškodit ruské armádní letouny, což částečně přiznávají i ruská státní média.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist