Ukrajinská vojenská rozvědka (HUR) tvrdí, že v noci na čtvrtek podnikla společně s námořnictvem "speciální operaci" na poloostrově Krym, který v roce 2014 anektovalo Rusko. Jednotky speciálních sil se vylodily na pobřeží, kde se střetly se silami okupantů, uvedla vojenská tajná služba na telegramu. Oznámila rovněž, že ukrajinské jednotky zabily tři desítky okupantů a vyvěsily na Krymu ukrajinskou státní vlajku.

"Všech cílů a úkolů bylo dosaženo. Na konci speciální operace ukrajinští obránci opustili místo beze ztrát," uvádí dále HUR, podle níž se ukrajinští bojovníci vylodili v okolí obcí Olenivka a Majak na severozápadě poloostrova. Jaké byly "cíle a úkoly" této akce, vojenská rozvědka nezmiňuje.

Server Ukrajinska pravda mezitím s odvoláním na své zdroje napsal, že "soubor opatření" v rámci speciální operace na Krymu pokračuje. "Není to jednodenní příběh, ale dlouhodobá operace. Včera (ve středu) byl zničen systém S-400 v Olenivce. Dnes proběhl výsadek v Majaku. Operace stále probíhá, zatím nejsou k dispozici podrobnosti," řekl zdroj webu.

Mluvčí rozvědky Andrij Jusov později stanici Suspilne řekl, že při ukrajinském výsadku na západě Krymského poloostrova bylo zabito nejméně 30 Rusů a zničeny čtyři motorové čluny.

Podobná prohlášení jednotlivých stran ruské války na Ukrajině obvykle nejde bezprostředně nezávisle ověřit. Moskva se k těmto informacím zatím nevyjádřila.

Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu poznamenala, že ve čtvrtek brzy ráno byly podle médií slyšet nedaleko obce Majak u mysu Tarchankut výbuchy. Ruské zdroje podle ní informují o skupině „ukrajinských sabotérů“, kteří připluli na člunech a zahájili palbu. V oblasti se nachází ruská radiotechnická základna a několik radarových systémů, podotkla BBC.

Později se k operaci vyjádřil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na dotaz, zda tato akce znamená začátek "deokupace" poloostrova, novinářům odpověděl, že je příliš brzy na to, aby šlo mluvit o osvobození Krymu, píše agentura Unian. Zelenskyj poznamenal, že očekává podrobnou zprávu od šéfa HUR Kyryla Budanova.

Podle interaktivní mapy vojenských objektů na Krymu, kterou provozuje stanice RFE/RL, se v obci Majak nachází základna 3. pluku radiotechnických vojsk ruských vzdušných a kosmických sil. Na mysu Tarchankut je rovněž umístěn radarový uzel s radary Nebo-M a Kasta-2E2, v jehož okolí jsou stanoviště protivzdušné obrany.

Moskva anektovala ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014. Loni v únoru pak vojensky napadla celou Ukrajinu a poloostrov se od té doby stává opakovaně terčem vzdušných útoků. Ruští představitelé z úderů obvykle vinili Ukrajinu, Kyjev se k podobným útokům oficiálně obvykle nehlásil.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.