Spojené státy schválily předání dánských a nizozemských stíhaček F-16 Ukrajině, aby se mohla bránit ruské agresi. Předány mají být poté, co ukrajinští piloti dokončí výcvik v ovládání těchto letadel, uvedla v pátek agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele. Ukrajina volá po dodání moderních západních stíhaček, které by jí pomohly čelit dosavadní ruské nadvládě ve vzduchu.

Washington poskytl Dánsku a Nizozemsku oficiální ujištění, že USA urychlí schválení žádosti o předání F-16 Ukrajině, jakmile budou ukrajinští piloti vycvičeni, řekl Reuters zmíněný představitel.

„Vítáme rozhodnutí Washingtonu, které dláždí cestu k poslání stíhaček F-16 Ukrajině,“ napsal v sociální síti X, dříve Twitter, nizozemský ministr zahraničí Wopke Hoekstra a dodal, že nyní se bude o celé záležitosti dále jednat s evropskými partnery.

Dánsko a Nizozemsko nedávno požádaly Spojené státy o tato ujištění. USA musí schválit předání amerických vojenských letadel na Ukrajinu, která si dříve pořídili jejich spojenci z NATO. Letadla F-16 vyrábí zbrojovka Lockheed Martin.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken poslal dopisy svým dánským a nizozemským protějškům, ve kterých je ujistil, že žádosti budou schváleny, uvedl americký představitel. „Píši, abych vyjádřil plnou podporu Spojených států jak přesunu stíhaček F-16 na Ukrajinu, tak výcviku ukrajinských pilotů kvalifikovanými instruktory,“ uvedl Blinken v dopisech, jejichž kopii viděla agentura Reuters.

Koalice 11 zemí měla tento měsíc v Dánsku začít s výcvikem ukrajinských pilotů na stíhačky F-16. Minulý měsíc tehdy úřadující dánský ministr obrany Troels Poulsen uvedl, že Kodaň doufá, že se výsledků výcviku dočká začátkem příštího roku.

Členové NATO Dánsko a Nizozemsko vedou mezinárodní snahy o výcvik pilotů a podpůrného personálu k servisu letadel, což by v konečném důsledku mělo vést k předání F-16 Ukrajině pro použití ve válce s Ruskem.

Nizozemský premiér Mark Rutte, jehož vláda je nyní v demisi, v květnu uvedl, že Nizozemsko vážně uvažuje o poskytnutí F-16 Ukrajině, protože v současné době tyto stíhačky vyřazuje. Nizozemsko má podle údajů ministerstva obrany v současné době 24 funkčních F-16, které budou vyřazeny do poloviny příštího roku. Dalších 18 stíhaček je k dispozici, z nichž 12 bylo předběžně prodáno.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.