V Rusku za uplynulý den podnikli žháři útoky na 12 vojenských komisariátů napříč zemí, uvedla stanice Rádio Svobodná Evropa. Podle ní jsou z většiny pondělních útoků podezřelé ženy. Zapalování armádních úřadů, které se mimo jiné zabývají povoláváním mužů do bojů na Ukrajině, je od začátku ruské invaze na Ukrajinu a zejména od vyhlášení částečné mobilizace v Rusku v loňském roce poměrně častým jevem.

Žháři a žhářky v pondělí útočili pomocí Molotovových koktejlů na budovy odvodových komisí v Petrohradě, Kazani či Omsku na Sibiři. Někteří z podezřelých jsou starší lidé. Ti vypověděli, že budovy podpalovali poté, co je k tomu po telefonu vyzvali lidé, kteří se představili jako pracovníci „Ruské centrální banky“. Také v minulosti mnoho žhářů, kteří zaútočili na vojenské komisariáty, vypovědělo, že je k jejich činům přiměli lidé vydávající se za pracovníky bank, bezpečnostní představitele nebo zástupce silových struktur.

V úterý kromě toho dva útočníci, muž a žena, zaútočili Molotovovými koktejly také na bývalý vojenský komisariát v Ulan Ude na Sibiři, uvedl telegramový informační kanál Baza. Vychází přitom z videozáznamu, který se šířil v místních skupinách na Telegramu. Záznam zachycuje muže, jak hází lahev se zápalnou směsí do okna budovy. Lahev předtím vytáhl z tašky, kterou drží žena.