Po protržení Kachovské přehrady na jihu Ukrajiny je záplavami ohroženo 40 tisíc lidí, ukrajinské úřady ale mají možnost zajistit evakuaci jen 17 tisíc z nich. Na Twitteru to uvedl ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin. Přes 25 tisíc ohrožených lidí totiž podle něj žije na územích okupovaných ruskou armádou. Kostin zároveň ruskou okupační správu obvinil, že evakuaci neprovádí.

„Okupanti evakuace neprovádějí. Je to další do nebe volající případ neúcty k lidskému životu a mezinárodnímu právu,“ podtrhl Kostin. Uvedl také, že očekává náležitou odpověď na tyto události ze strany Evropy i celého světa.

Americká vláda má zpravodajské informace, které „se kloní k Rusku jako k pravděpodobnému pachateli“ zničení Kachovské přehrady na Ukrajině, informoval web stanice NBC News. Odvolává se na dva americké zdroje a jednoho „západního představitele“. 

Pod vodou už je částečně město Nova Kachovka, uvedla podle tiskové agentury TASS ruská okupační správa tohoto jihoukrajinského města. Voda zaplavila už i ulice Chersonu, který leží několik desítek kilometrů po proudu Dněpru. Z města se evakuovaly stovky lidí, místní úřady varovaly, že voda může stoupnout až o pět metrů.

Moskvou dosazený starosta Nové Kachovky Vladimir Leonťjev podle TASS řekl, že město je částečně pod vodou, zatopeno je asi 600 domů. „Voda teď stoupla o deset až jedenáct metrů. Maximální úroveň vzestupu může být zhruba kolem 12,5 metru,“ řekl Leonťjev ve vysílání ruské televize. Odpoledne ve městě podle jeho rozkazu začal platit nouzový stav.

V Nové Kachovce také došlo k zaplavení místní zoologické zahrady Kazkova Dibrova. Většina z místních 300 zvířat uhynula. Zachránily se pouze labutě, které byly později zachyceny na zaplaveném náměstí před domovem kultury, a kachny. Před tragédií žily v zoo podle serveru Ukrajinska pravda opice, mývalové, osli, poníci, nutrie, různí ptáci, dikobrazi, svišti, želvy a mnoho dalších druhů.

Zoologická zahrada byla podle majitelky objektu Oleny Navrotské během okupace zaminována, navíc zde byly vykopány zákopy. Evakuace zvířat proto nebyla možná. „Snažili jsme se ze všech sil zvířata zachránit. Kolik sil bylo vynaloženo, kolik lidí pomáhalo zachraňovat zvířata v těchto hrozných podmínkách – a teď už nemáme Kazkovu Dibrovu!“ řekla Navrotská pro Ukrajinskou pravdu.

Fotografie zaplavených ulic Chersonu na sociální síti Telegram zveřejnil Roman Mročko, šéf městské správy. „Na Ostrově (čtvrti Chersonu) pokračuje evakuace ze tří sběrných míst. (Rekreační oblast) Hidropark a překladiště ropy už zaplavila voda,“ uvedl.

Ukrajinská armáda tvrdí, že Kachovskou přehradu, která leží v okupované části jižní Ukrajiny, do povětří vyhodily ruské síly. Zničení Kachovské přehrady potvrzuje, že ruské síly je třeba vyhnat z každého koutu Ukrajiny, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj na Twitteru.

Po jednání bezpečnostní rady prohlásil, že Kachovskou vodní elektrárnu brzy ráno vyhodily do povětří ruské síly, které detonaci provedly na dálku. „Dnes v noci okolo 02:50 (místního času, 01:50 SELČ) ruští teroristé provedli vnitřní detonaci struktur Kachovské vodní elektrárny. Okolo 80 obcí je v záplavové zóně. Nařídili jsme evakuaci z rizikových oblastí a zajištění pitné vody všem městům a vesnicím, které vodní nádrž zásobuje,“ napsal Zelenskyj v prohlášení na sociální síti Telegram.

Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak na Telegramu napsal, že Rusko se zničením Kachovské přehrady dopustilo „ekocidy“, ale ukrajinské úřady pracují na zajištění bezpečnosti obyvatel. 

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu naopak prohlásil, že Ukrajinci vyhodili do povětří Kachovskou přehradu sami, aby zabránili ruskému útoku v tomto místě a aby uvolnili své síly od Chersonu pro dlouho očekávanou protiofenzívu. Tu však ruské jednotky odrazily, tvrdil Šojgu.

Ukrajinská státní společnost Enerhoatom uvedla, že zničení přehrady ohrožuje Záporožskou jadernou elektrárnu, situace je tam však pod kontrolou. Ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na ruský koncern Rosatom uvedla, že Záporožská jaderná elektrárna v ohrožení není, bezprostřední nebezpečí nehrozí ani podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). „Žádné okamžité riziko pro jadernou bezpečnost nehrozí,“ napsala agentura na Twitteru. 

 

V chladicím systému největší jaderné elektrárny v Evropě se používá voda z Kachovské přehrady. „Voda z kachovské nádrže je nezbytná k tomu, aby elektrárna mohla odebírat energii pro kondenzátory turbín a bezpečnostní systémy Záporožské jaderné elektrárny,“ uvedl Enerhoatom. „Nyní je chladicí nádrž elektrárny plná: k 8:00 je hladina vody 16,6 metru, což je pro potřeby elektrárny dostatečné,“ doplnil s tím, že situace v jaderné elektrárně je pod kontrolou a ukrajinský personál veškeré ukazatele monitoruje.

Ukrajinské úřady uvedly, že hladina v nádrži klesá rychlostí asi 15 centimetrů za hodinu. Obyvatele vyzvaly, aby se v co největší míře zásobili vodou.

Vizualizace záplav, které může protržení Kachovské přehrady způsobit (nejhorší možný scénář)

Kachovská vodní elektrárna byla zcela zničena a nebude možné uvést ji do původního stavu, uvedla v prohlášení na sociální síti Telegram společnost Ukrhidroenerho, která přehrada vlastní. Výbuch podle ní nastal přímo ve strojovně elektrárny. O úplném zničení v ruské státní televizi podle médií hovořil i šéf ruské okupační správy v Nové Kachovce Vladimir Leonťjev.

„V důsledku detonace uvnitř strojovny byla Kachovská vodní elektrárna úplně zničena. Zařízení nemůže být obnoveno,“ píše Ukrhidroenerho.

S přispěním Anastasije Kriušenko

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.