Rozhodnutí o načasování dalšího ukrajinského postupu bylo přijato, řekl v noci na úterý ve svém pravidelném večerním videoposelství ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na jeho výrok upozorňují agentura Unian nebo server Meduza, které jej dávají do souvislosti s dlouho očekávanou ukrajinskou protiofenzivou.

Zelenskyj ve svém tradičním projevu k Ukrajincům mimo jiné sdělil, že jednal s veliteli ozbrojených sil a vyslechl si jejich hlášení. „Nejen zajištění munice, nejen výcvik nových brigád, nejen naše taktika. Ale také načasování. To je to nejdůležitější. Časový harmonogram, jak budeme postupovat. Rozhodnutí byla přijata,“ pronesl prezident. Detaily ale neposkytl.

Ukrajinské úřady hovoří o rozsáhlé protiofenzivě s cílem vytlačit ruská invazní vojska z okupovaných ukrajinských území přibližně od konce roku 2022, připomíná Meduza. Původně se očekávalo, že začne na jaře, ale pak bylo její načasování odloženo. Zelenskyj dříve v květnu uvedl, že ukrajinská armáda potřebuje víc času na přípravu protiofenzivy.

Unian připomíná nedávný výrok poradce šéfa prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljaka, který italské televizi Rai řekl, že ukrajinské ozbrojené síly už v praxi protiofenzivu zahájily. Protiútok totiž podle něj není jednorázová událost, ale řada akcí, mezi nimi i systematické ničení logistického zázemí nepřítele.

Zástupce vedoucího prezidentské kanceláře Ihor Žovkva uvedl, že očekávaná protiofenziva začne poté, co Ukrajina obdrží od svých spojenců zbraně, o které požádala.

Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov před několika dny britské stanici BBC řekl, že Ukrajina je připravena protiofenzivu zahájit a protiútok může začít kdykoliv. „Může začít zítra, pozítří nebo za týden,“ řekl ohledně protiútoku Danilov.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.