Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na své čtvrteční návštěvě Nizozemska zavítal do nizozemského parlamentu a setkal se se zástupci obou parlamentních komor. Setkání podle deníku De Telegraaf vynechali předseda krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Gert Wilders a šéfka protestního hnutí BBB Caroline van der Plasová. Později Zelenskyj v Haagu hovořil také s premiéry Nizozemska a Belgie Markem Ruttem a Alexanderem De Crooem, kteří Ukrajině přislíbili pokračující podporu. Podle informací agentury ANP ukrajinského prezidenta přijme i nizozemský král Willem-Alexander.

Rutte na společném brífinku tří státníků ujistil, že Nizozemsko bude ve své podpoře Ukrajině neochvějné. Pokud jde o vojenskou pomoc Ukrajině, neexistují podle něj žádná tabu. Uvedl dále, že Rusko, které loni vpadlo na Ukrajinu, nemůže tuto válku vyhrát a musí být hnáno k odpovědnosti za zločin agrese a další válečné zločiny.

De Croo podle agentury Reuters řekl, že Belgie podporuje nový balík vojenské pomoci Ukrajině a že jeho vláda zkoumá, jak mohou být zmrazené ruské majetky použity k pomoci Ukrajině ve válečném úsilí.

Zelenskyj poznamenal, že pro Ukrajinu je zásadní, aby západní vlády Kyjevu dodávaly zbraně co nejrychleji. Řekl také, že Ukrajina už je de facto členem NATO, ale měla by se jím stát i de iure. Rutte podotkl, že je důležité, aby spojenci učinili jasný krok vůči Ukrajině na nadcházejícím summitu NATO ve Vilniusu.

Nizozemský premiér podle agentury DPA rovněž řekl, že jeho země nyní jedná s Dánskem a Británií o dodávkách bojových letounů Ukrajině. Dodávky stíhaček F-16 nejsou tabu, ujistil Rutte. Dohody v tomto ohledu ještě nebylo dosaženo, připustil Rutte. Podle něj to je ale jen otázka času. Poukázal přitom na podobné dřívější debaty o dodávkách houfnic a tanků Leopard. „Něco takového si zkrátka žádá čas. Ale nyní jsou pancéřové houfnice na Ukrajině. A jsou tam posílány tanky Leopard II,“ zdůraznil Rutte.

Zelenskyj byl v Haagu podle svého mluvčího Serhije Nykyforova hlavně kvůli setkání se zástupci Mezinárodního trestního soudu (ICC), který vyšetřuje pravděpodobné válečné zločiny, jichž se dopustila ruská armáda na Ukrajině. Soud také vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a ruskou zmocněnkyni pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou kvůli údajným deportacím dětí z Ukrajiny do Ruska.

Kvůli bezpečnosti nebyl zveřejněn podrobný program Zelenského návštěvy Nizozemska, která byla oznámena až ve středu pozdě večer po prezidentově neohlášené cestě do Finska. Zelenskyj od začátku ruského vpádu na Ukrajinu navštívil několik západních metropolí včetně Londýna, Paříže a Washingtonu, ale například i Varšavu. Nizozemsko patří mezi významné podporovatele Ukrajiny. Rutte už v únoru řekl, že nevylučuje žádný druh vojenské pomoci Ukrajině.