Na ukrajinské frontě byl těžce zraněn další český dobrovolník. Zřejmě přišel o nohu, je ale mimo ohrožení života, informoval v úterý večer server Lidovky.cz s odkazem na předsedu humanitární organizace Zdravotnízajištění.cz Jana Zamrazila. České velvyslanectví v Kyjevě zatím nemá o zraněném informace, situaci sleduje.
„Zranění jsou vážná, měl přijít o jednu dolní končetinu, každopádně je jeho stav nyní stabilizovaný a je mimo ohrožení života,“ řekl serveru Zamrazil. Jedná se podle něj o muže, který vystupuje na Twitteru pod přezdívkou Cohen Barbarian.
Ministerstvo zahraničí zprávu o zraněném Čechovi nepotvrdilo. „Česká ambasáda na Ukrajině zatím o zraněném nemá žádné informace,“ řekl Lidovkám mluvčí ministerstva Daniel Drake.
V březnu byl při bojích na Donbasu zraněn český medik z projektu Phoenix. Po několika dnech byl z Ukrajiny převezen do Ústřední vojenské nemocnice v Praze, jeho stav by měl být stabilizovaný. Podle informací ministerstva zahraničí padli na Ukrajině při bojích proti ruské armádě dva čeští dobrovolníci. Jeden minulý měsíc, druhý loni v červnu.
Zlato, diamanty, uran. Wagnerovci si v Africe budují koloniální impérium, financují tak i agresi na Ukrajině
Podle Zamrazila jsou ve skutečnosti české ztráty zřejmě vyšší. „Píše se o dvou, ale bude jich bohužel více. Počet se ale nedá přesně odhadnout, mohlo by jít o deset až patnáct Čechů,“ míní.
Ministerstvo zahraničí uvádí, že na Ukrajině je nyní přibližně 150 Čechů, kteří tam pracují, žijí se svými rodinami nebo přišli dobrovolně pomáhat Ukrajině v boji proti ruské agresi, napsaly Lidovky.cz.
Ukrajina už má Patrioty
Na Ukrajinu dorazily systémy protivzdušné obrany Patriot ze Spojených států, Německa a Nizozemska, oznámil ve středu náměstek ukrajinského ministra obrany, generál Oleksandr Pavljuk. V úterý média informovala s odvoláním na web německé vlády o dodávce neupřesněného množství odpalovacích zařízení a raket Patriot z Německa.
„Tyto systémy protivzdušné obrany umožní ubránit se před útoky ruských střel s plochou dráhou letu a před bezpilotními letouny,“ napsal na sociální síti generál Pavljuk a poděkoval partnerům za toto významné posílení protivzdušné obrany Ukrajiny.
Ukrajinské úřady hlásí prakticky každý den nové obětí ruských náletů a raketových útoků v řadách civilistů.
Dodávku „patriotů pro patrioty“ potvrdil také ministr obrany Oleksij Reznikov, který na twitteru napsal, že poprvé požádal o tyto zbraně během návštěvy USA v srpnu 2021. Tehdy slyšel, že je to nemožné.
„Dnes je naše krásné ukrajinské nebe bezpečnější, protože systémy protivzdušné obrany Patriot dorazily na Ukrajinu. Naši obránci jejich obsluhu zvládli tak rychle, jak jen mohli. A naši partneři dodrželi slovo,“ ocenil ministr a poděkoval Američanům, Němcům a Nizozemcům. „Společně vyhrajeme,“ zdůraznil.
Patrioty jsou podle mluvčího ukrajinského letectva Jurija Ihnata s to ničit cíle do vzdálenosti až 150 kilometrů. V případě varianty Patriot PAC-3 jsou dokonce schopny sestřelovat balistické rakety, jako jsou ruské rakety Iskander-M, do vzdálenosti 40 kilometrů, napsala agentura Unian. Připomněla, že šéf ukrajinské diplomacie označil dodávku těchto zbraní za další psychologický přelom svědčící o tom, že padlo další tabu ohledně vyzbrojování Ukrajiny.
Deník Ukrajinska pravda v úterý uvedl, že Německo slíbilo Ukrajině předat jednu baterii, která obvykle čítá od čtyř do osmi odpalovacích zařízení. Z každého lze odpálit čtyři rakety. Výcvik v USA v obsluze těchto zbraní ukončili ukrajinští vojáci v březnu. Obsluha jedné baterie vyžaduje podle agentury AP asi 90 mužů.
Dodávku systému Patriot dnes potvrdila zákonodárcům v Berlíně německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Ministryně podle agentury AP také uvedla, že Německo dodalo druhý ze čtyř systémů protivzdušné obrany středního dosahu IRIS-T, které loni přislíbilo.
Experti podle AP varovali, že účinnost systému Patriot je omezená a nemusí vést k obratu ve válce, i když posílí arzenál Ukrajiny proti jejímu většímu nepříteli. Systém poprvé zařadily USA do výzbroje v 80. letech 20. století. Stojí přibližně čtyři miliony dolarů (asi 85 milionů korun) za raketu a každé odpalovací zařízení stojí asi deset milionů dolarů (asi 213 milionů korun). Za takovou cenu by nebylo výhodné používat Patriot k sestřelování mnohem menších a levnějších íránských dronů, které Rusko nakupuje a používá proti Ukrajině, upozornili analytici.
Bojově byl systém poprvé nasazen v roce 1990 během války v Perském zálivu, a to v Izraeli a Saúdské Arábii, kde jeho účinnost při ničení iráckých raket Scud sovětské konstrukce dosahovala podle internetové encyklopedie 40, resp. 70 procent. Tyto údaje ale byly následně zpochybňovány jako nadsazené.
Ruská redakce BBC o víkendu připomněla, že podle amerických tajných dokumentů, které unikly na internet, se ukrajinská protivzdušná obrana z 89 procent opírá o sovětské protiletadlové rakety Buk a S-300, jejichž zásoby docházejí. Ukrajinci kromě toho používají také přenosné protiletadlové řízené střely a protiletadlové kanóny.
Američané posílají další vojenskou pomoc za 325 milionů dolarů
Spojené státy posílají na Ukrajinu další vojenskou pomoc v hodnotě 325 milionů dolarů (6,95 miliardy korun), včetně velkého množství munice, která má zemi vzdorující ruské agresi podpořit před očekávanou jarní ofenzívou. Ve středu o tom informovalo americké ministerstvo obrany.
Agentura AP podotýká, že Pentagon se o konkrétním množství munice nezmiňuje, ale nový balík se podobá podobným dodávkám z nedávné doby, kdy Spojené státy poskytly Ukrajincům raketové systémy HIMARS, houfnice, rakety a protitankovou munici. Jde o vybavení ze zásob Pentagonu, a tak bude moci rychle zamířit na frontu. Nový balík obsahuje munici pro likvidaci překážek na cestách a silnicích, více než devět milionů nábojů pro malé palné zbraně, čtyři logistická podpůrná vozidla, náhradní díly a další techniku.
Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov v pondělí upozornil, že je jen otázkou času, než bude ukrajinská armáda připravena na protiofenzívu. Pro její zahájení jsou klíčové dodávky ozbrojených vozidel a munice, řekl v rozhovoru pro AP.
Spojené státy další vojenskou pomoc ohlásily krátce před páteční schůzkou kontaktní skupiny pro Ukrajinu v Německu, na které zástupci více než 50 zemí projednají podporu Ukrajiny v nadcházejícím období. Kontaktní skupinu vytvořil přibližně před rokem americký ministr obrany Lloyd Austin s cílem lépe koordinovat vojenskou pomoc Ukrajině a výcvik jejích vojáků.
Podle zástupců Pentagonu má ohlášený krok Ukrajině pomoci připravit se na další postup poté, co se boje v zimních měsících soustředily hlavně na východě země v oblasti Bachmutu v Doněcké oblasti. Rusové už měsíce o toto město s Ukrajinci svádějí krvavou bitvu. Moskva okupuje asi polovinu Doněcké oblasti a dobytí Bachmutu by pro ni znamenalo odrazový můstek pro ovládnutí druhé poloviny.
Nynější balík vojenské pomoci je 36., který Pentagon Ukrajině poskytl od začátku ruské invaze loni v únoru. Hodnota americké vojenské podpory se tak blíží 36 miliardám dolarů, uvádí AP.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist