Bývalý náčelník generálního štábu Aleš Opata se stane velvyslancem v Litvě. Informoval o tom ve čtvrtek server Aktuálně.cz, kterému to potvrdil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Opata podle něj už obdržel takzvaný agrément. V čele ambasády vystřídá Víta Korselta, který ve Vilniusu působí od roku 2018.

Opata byl účastníkem řady zahraničních misí, velitelem chrudimských výsadkářů a zastával také několik vysokých funkcí. V říjnu 2017 ho prezident Miloš Zeman jmenoval do druhé nejvyšší české vojenské hodnosti generálporučíka. Náčelníkem generálního štábu byl od května 2018 do loňského června, nahradil jej Karel Řehka.

V minulosti Opata působil také jako ředitel operačního odboru sekce rozvoje druhů sil ministerstva obrany nebo jako národní vojenský představitel ČR při Vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE) v Monsu v Belgii.

Opatovo umístění ve Vilniusu má svůj význam. Pobaltské země jsou z členů NATO vedle Norska nejbližšími sousedy Ruska, které loni v únoru podniklo invazi na Ukrajinu. Způsobilo největší ozbrojený konflikt v Evropě od druhé světové války. Opatova armádní zkušenost dává smysl v zemi, jež by případný útok z Ruska odrážela jako jedna z prvních, píše server Aktuálně.cz.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.